Kraje tvrdí, že na ně vláda vytváří dlouhodobý rozpočtový tlak

Zástupci krajů se domnívají, že vládá na ně vyvíjí dlouhodobý tlak v rozpočtové politice či čerpání evropských fondů. Po dnešním zasedání Asociace krajů ČR v Českých Budějovicích to řekl její předseda Michal Hašek (ČSSD). Nelíbí se mu ani neměnná situace v řešení takzvaných korekcí za chyby v Regionálních operačních programech (ROP), které by měly zaplatit kraje. Současnou situaci proto nazval studenou válkou mezi kraji a některými zástupci vlády. 

"Je to velmi nepříjemné, protože to samozřejmě nic nepřidá občanům jednotlivých regionů ani krajům jako celku. My bychom byli nejšťastnější, kdyby tady fungovala normální komunikace mezi vládou a hejtmany," uvedl Hašek. 

Podle něj hlavní osobou sváru je ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "On proti hejtmanům ostře bojuje, vyhrazuje se proti nám a používá výroky jako: Hejtmani kradou, ani poledne nesvětí," řekl dnes předseda Asociace krajů ČR. 
    
Hašek tvrdí, že mu přijde nemyslitelné, aby korekce za chyby v programech ROP hradily Evropské unii kraje. Například Karlovarský a Ústecký by měly celkem zaplatit 2,6 miliardy koruny. "Musím zopakovat, že kraje nenesou žádnou právní zodpovědnost za činnost regionálních rad a za rozdělování prostředků z ROP. O žádné z těchto dotací nerozhodovala krajská rada, krajské zastupitelstvo nebo hejtman," řekl Hašek. 
    
Asociace krajů také kritizuje rozhodnutí vlády, která hodlá zrušit programy ROP a v budoucnosti je nahradí společný Integrovaný regionální operační program. Hašek tvrdí, že tento krok je chybný. "Chceme, aby do takto sloučeného programu více zasáhla regionální dimenze a my jsme měli možnost definovat lépe a podrobněji priority, které budou podpořeny z peněz Evropské unie v období 2014 až 2020," uvedl Hašek. Podle něj finance z EU v regionálních programech znamenaly v posledních letech podporu ekonomiky, udržení zaměstnanosti a vytvoření nových pracovních míst. 
    
Na dnešním zasedání Asociace krajů ČR vystoupila také ministryně práce a sociálních věcích Ludmila Müllerová (TOP 09). Ta se zástupci regionů mluvila o platbách za sociální služby. "Po svém nástupu do funkce jsem usilovala o navýšení peněz pro tyto účely. Pevně věřím, že v příštím týdnu budeme moci oznámit o jakou částku se nám případně podaří sociální služby dofinancovat," řekla Müllerová. Ministerstvo práce dalo letos na služby pro postižené, seniory a další potřebné 6,05 miliardy korun, tedy o 360 milionů méně než loni. Mnozí provozovatelé uvedli, že budou muset péči omezit či ukončit. 
 
zdroj: ČTK