Právě se nacházíte:

ŽLUTÉ DRAČÍ OVOCE

Pitahaya pochází původně ze Střední a Jižní Ameriky, ale pěstuje se v tropech po celém světě a je oblíbená zejména v Asii. Jedná se o jedlé plody kaktusů Hylocereus. Toto ovoce je celosvětově známé jako dragon fruit, tedy dračí ovoce. Plody mají oválný tvar se špičatými „rohy“, od kterých pravděpodobně pochází podobenství s draky. Bílá dužina s černými semínky je jedlá a velmi šťavnatá. Nejznámější je odrůda s červenou slupkou, ale její žlutá „sestra“ má ještě o něco sladší chuť, která připomíná něco mezi angreštem a zlatým kiwi.

Ve 100 g pitahayi najdeme přes 10 % doporučené denní dávky vápníku a vitamínu C. Je také bohatá na železo a karoten. Všechny tyto látky naše tělo uvítá v chladných zimních měsících, když se o něj pokoušejí různé chřipky a virová onemocnění. V jihovýchodní Asii se dokonce používá jako domácí lék při průjmech, protože je vydatným zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat zažívání.

Ovoce se většinou jí tak, že se rozřeže v polovině a dužina se i se semínky vydlabe k dalšímu použití nebo vyjídá lžičkou. Pitahaya skvěle chutná čerstvá, ale i v ovocných salátech, smoothie a ovocných džusech, kterým dodá naprosto jedinečnou chuť. Je skvělá i jako součást letních ochlazujících nápojů. Žlutou pitahayu si můžete spolu s dalším nákupem objednat na Kosik.cz.