Zima byla dosud mírná, jihočeští silničáři ušetřili miliony korun

Dosavadní průběh zimy na jihu Čech byl mírný, správa a údržba silnic ušetřila při odhrnování sněhu a posypu ledovky na silnicích první až třetí třídy zhruba 47 procent plánovaných nákladů, tedy přes 57 milionů korun. Použita byla necelá polovina objemu soli i inertu. ČTK to řekl ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha. 

"Zima jako taková se v podstatě ještě nedostavila. Listopad i prosinec byly podprůměrné z hlediska spotřeby materiálu, a tím i finanční náročnosti," uvedl ředitel. V listopadu a prosinci cestáři spotřebovali na posyp komunikací zhruba 13.200 tun posypových materiálů, z toho 3700 tun soli a 9500 inertu. Na krajské silnice druhé a třetí třídy z celkového množství 13.200 tun padlo 10.510 tun. 
    
Na údržbu všech kategorií silnic bylo plánováno 121,671 milionu korun, do prosince na odhrnování sněhu a posyp ledovky potřebovali cestáři 64,462 milionu korun. Uspořili tedy 57,209 milionu, což je 47 procent předpokládaných nákladů. Z toho stát prostřednictvím ŘSD ušetřil na údržbě silnic první třídy zhruba 16 milionů a kraj, který spravuje silnice druhé a třetí třídy, zhruba 41 milionů korun. 
    
Zaměstnanci se tak mohli věnovat jiným údržbovým pracím: seřezávali a dosypávali krajnice, hloubili příkopy anebo odstraňovali náletové dřeviny. Tam, kde to technologie umožňovala, opravila SÚS nad plán i některé další propustky a mostky. 
    
Za ušetřené peníze mohli cestáři opravit vozidla a mechanismy a uskutečnit i některé nutné opravy budov. "Nakoupili jsme také materiály, na které nebyl v minulých letech dostatek peněz, to jest zásněžky a svodidla, předzásobili jsme se svislým dopravním značením," uzavřel ředitel. 
    
SÚS Jihočeského kraje spravuje silnice II. a III. třídy, které jsou v majetku kraje, pro ŘSD provádí i údržbu státních silnic první třídy a dálnice D3. Celkem se stará o více než 6200 kilometrů komunikací.
 
zdroj: ČTK