Z nejstarší kamenné rozhledny v Čechách za jasného počasí dohlédnete až do Alp

Atraktivním turistickým cílem na jihu Čech je nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, rozhledna na Kleti. Její bohatá a dlouholetá historie je spojená s geografií, turistikou i astronomií. Navštívit ji lze po celý rok a při dobrém počasí z ní lze dohlédnout až do Alp.  

„K rekonstrukci rozhledny přistoupilo před osmi lety občanské sdružení SK Faktor. Více než osmimilionovou dotaci z ROP Jihozápad použilo na úplnou opravu interiéru a exteriéru při zachování vzhledu této památky. V prostorách rozhledny bylo dále otevřeno nové informační centrum, sloužící pro bezplatné poskytování informací o celém souboru služeb cestovního ruchu na území regionu i mikroregionu,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. 

Rozhledna byla původně vystavěna na nejvyšší hoře Blanského lesa Kleť ve výšce 1084 m. Vrchol Kleť leží asi 20 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic. „K výstupu můžeme zvolit některou z turistických či cyklistických tras, nebo se nechat pohodlně vyvézt lanovou dráhou. Problémem není ani přeprava dětské kárky či kola. Po úspěšném zdolání hory nás čeká návštěva rozhledny s nádherným pohledem do okolní krajiny,“ uvedl majitel rozhledny na Kleti Ladislav Faktor. 

Doplnil, že denní návštěvnost se o svátcích pohybuje kolem 2 tisíc osob, celoroční návštěvnost odhaduje na 50 tisíc turistů. „V létě jezdí lidé z celého světa, v zimním období pak zejména Budějčáci,“ doplnil Ladislav Faktor.

Navštívit lze i Observatoř Kleť. Jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách www.hvezdarnacb.cz. Informace o provozu rozhledny a jízdní řád lanovky: www.klet.com