Vyšebrodský klášter představí další poklady ze svých sbírek

Vyšebrodský klášter v hlavní turistické sezoně vystaví další poklady ze svých sbírek. Stane se proto jednou z nejpřísněji střežených památek v Česku. Bude mezi nimi Řád Zlatého rouna Viléma z Rožmberka, Vokův sakrální prsten a také vzácná volební urna. Už od čtvrtka 8. května mohou návštěvníci opět vidět unikátní Závišův kříž. Podle kurátora klášterních sbírek Jiřího France cisterciáci připravili pro letošní sezonu i další novinky. 

"Řád Zlatého rouna Viléma z Rožmberka byl vyjmut z hrobu svého nositele a následně se dostal do vyšebrodského kláštera, který založili Vilémovi předci roku 1259. Rouno a růžičkový řetěz představují nádherný příklad zlatnického renesančního umění. Na území České republiky se dochovaly pouze tři originální Řády Zlatého rouna, mezi něž patří i skvostný vyšebrodský exponát," řekl Franc ČTK. 
    
Neméně fascinujícím historickým předmětem je podle něj sakrální prsten Petra Voka z Rožmberka, do kterého byl vyryt text magické formule. Její slova souvisejí i s historií tajemných templářů, nejmocnějšího rytířského řádu středověku. Vedle těchto dvou zlatých památek na zakladatelský rod mocných Rožmberků bude v klášterní Obrazové galerii vystavena také vzácná italská malovaná truhlička, do níž vyšebrodští konventuálové vhazovali své volební lístky, když volili nového opata. 
    
Všechny poklady budou v klášteře premiérově vystaveny od hlavní turistické sezony, tedy zhruba od července do října, ale už od 8. května se veřejnosti opět otevře Rožmberská oratoř, kde je od loňska uložen Závišův kříž. Ten v roce 2013 u příležitosti Zemské výstavy přilákal přes 86.000 platících návštěvníků, proti roku 2012 to bylo čtyřikrát více. 
    
Návštěvníky letos čeká na jedné z prohlídkových tras ještě další novinka, a to výklad ke čtyřem obrazům barokních mistrů Jana Kupeckého a Petra Brandla. V klášterní obrazárně visí na 150 obrazů, ve sbírkách jich má klášter ke čtyřem stům. Kromě nově vystavených exponátů, představení speciálních témat a Závišova kříže jsou součástí různých prohlídkových tras i multimediální expozice Průzkum hrobky rodu Rožmberků, opatský chrám Nanebevzetí Panny Marie, galerie gotického umění, obrazová galerie, či vyšebrodská klášterní knihovna. 
 
zdroj: ČTK