Vodáci odemkli Vltavu, hned na dvou místech

Téměř šest stovek vodáků se dnes sjelo do Českého Krumlova a Vyššího Brodu, aby odemkli královnu českých řek Vltavu. Nechyběli u toho vyšebrodští vodníci a českokrumlovský hastrman. Ve Vyšším Brodě požehnal řece převor cisterciáckého kláštera, v Českém Krumlově křtili vodácké nováčky. Ani letos se pořadatelé neshodli na jedné akci a vodáci museli volit, kde chtějí Vltavu odemknout.

Zatímco na jiných řekách, třeba na Lužnici, sezonu zahajují a ukončují vodácké kluby, na Vltavě tradici před čtyřmi lety založili podnikatelé. Akce pořádají půjčovny lodí, majitelé kempů a cestovních kanceláří, kteří do svých zařízení lákají klienty.
 
I když by se slušelo řeku odemknout co nejvýše k pramenům, více lidí dnes přece jen dorazilo do Českého Krumlova - rekordních 450. Rok od roku jich tam přijíždí více, letos navíc akci přálo počasí. Při teplotě vzduchu kolem 17 stupňů Celsia a vody 8,2 stupně se hastrman poprvé s klíčem vydal až doprostřed řeky. Vodáci odplouvali v tričkách a kraťasech. Při minulých ročnících panovala více zima než jaro.
 
Hastrman v Krumlově před odemknutím řeky pasoval pár vybraných vodáckých nováčků. "Všichni museli prokázat, že znají hlavní povinnosti háčka vůči zadákovi: nosit pivo, nikdy se na nic neptat, nikdy neprotestovat, po dobu plavby mlčet a najít místo pro stan," řekl ČTK jeden z organizátorů Pavel Kolouch. Nejmladšímu účastníkovi zahájení sezony byl jeden rok. Vyplul s rodiči směrem ke Zlaté Koruně.
 
Ve Vyšším Brodě odemkl řeku starosta a pak jí požehnal převor. Na Vltavu byl spuštěn putovní pomník Járy Cimrmana v podobě plovoucí vany a zveřejněn jeho odkaz vodákům. U aktu nechyběli vodníci a hastrmani v čele s Brodimilem a asi 130 vodáků.
 
I když na jihu Čech panuje nebývalé sucho a v nádržích chybí voda, Vltava jí má dostatek díky stálému průtoku z lipenské přehrady. V sezoně vodáci většinou vyplouvají na řeku z Vyššího Brodu. Třeba plavba do Českých Budějovic jim trvá čtyři až pět dnů.
 
Vltava je 430 kilometrů dlouhá. Z Vyššího Brodu protéká krásnou zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek, kiosků a kempů. Více informací najdou zájemci na serveru iVltava.cz.
 
Vodákům dnes na Jizeře začala sezóna, řeka je sjízdná
 
Tradičním pomyslným otočením klíče zahájili dnes na Žluté plovárně v Malé Skále na Jablonecku vodáckou sezonu na Jizeře. I přes srážkově podprůměrnou zimu je řeka zatím splavná. ČTK to řekl za organizátory dnešní akce Martin Bauer. "Na turistickou plavbu je vody dost," uvedl.
 
Opatrní by ale podle něj měli být vodáci při sjíždění populárního maloskalského jezu, který se loni opravoval. "Průjezd není jednoduchý, ale není to nic zásadního. V podjezí jsou nahrnuty kameny a hlína ještě ze stavby jezu," vysvětlil. Pozorní by podle něj měli být hlavně začátečníci. "Pro zkušeného vodáka to nic neznamená, ten se jim vyhne. Méně zkušený vodák na nich uvízne, a pokud z nich nedokáže odbidlovat, tak musí vylézt do vody a loď přetáhnout," upřesnil.
 
Dnes se na první společnou jízdu vydalo deset lodí, pod jezem uvízla jen jedna. Kameny by ale časem z míst pod jezem měly zmizet, starosta Malé Skály Michal Rezler dnes ČTK řekl, že nedodělek budou reklamovat.
 
Letos si začátek sezony nenechal ujít Jan Kučera z Liberce. "Těšil jsem se hodně. Čekání bylo dlouhé. V zimě nebylo, co dělat. Sníh nebyl, takže se na běžky nedalo chodit," uvedl mladík, který se plavil na lodi Žába. Jez zdolal se svým parťákem bez problémů, újmy nedoznaly ani jejich afro paruky.
 
Zájem mezi vodáky o sjetí Jizery rok od roku roste, přibývá hlavně rodin s dětmi. Pro ně je atraktivní, že po sjetí řeky se z Dolánek dostanou nazpět po cyklostezce vedoucí kolem Jizery na vypůjčeném kole nebo koloběžce. Znát je to i na rozšiřující se nabídce doprovodných služeb. Letos například od června přibude kemp v Dolánkách, kde končí většina vodáků sjíždějících řeku.
 
zdroj: ČTK