Vlachovobřezská lípa skončila na osmém místě

Mezi první dvanáctku v celostátní populární anketě Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství za podpory Ministerstva životního prostředí tento rok už po sedmnácté, tedy do finále, se letos jako jediná z jižních Čech probojovala vlachovobřezská lípa Svobody. Ta se nakonec dostala na osmé místo.

Lípu najdete v samotném středu města. „Lípu Svobody vysadili lidé z Vlachova Březí 1. května 1919. Sešlo se jich při tom na nově pojmenovaném náměstí Svobody opravdu hodně. Žactvo v krojích, členové spolků i politických stran, radující se dívky, paní, muži mladí, staří a taky radní města v čele s panem starostou Františkem Kroupou. Podle jména náměstí pojmenovali i lípu. Dvojnásobná Svoboda už něco znamená,“ uvedl k historii lípy Jan Křtitel Horák z Vlachova Březí. 

Až do konce září mohli nejen místní soutěžit o hlasy veřejnosti a postup do evropského kola. Výtěžek ze soutěže chce město a rodáci, kteří strom nominovali, využít na ošetření památného stromu. „Bylo by dobré obnovit vývazbu, zasloužila by si odborné ošetření a uvažujeme i o zavlažování, přeci jen je na vydlážděném náměstí a i když ji v létě zaléváme, automatické zavlažování by bylo lepší,“ upřesnil Lubomír Dragoun, starosta města. Výtěžek z hlasování pro Vlachovobřezské je  6318,45 korun.