Většina jihočeských řidičů prý používá vhodné zimní pneumatiky

Až u pěti desítek vozidel denně zkontroluje jihočeská policie v tomto týdnu stav zimních pneumatik. V několika případech zjistila, že řidiči stále jezdí na letních gumách. Nevhodné pneumatiky mohou stát za řadou dopravních nehod v zimních měsících. Na jihočeských silnicích zemřelo v letošním lednu už pět osob, řekla novinářům policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. 

"Drtivá většina kontrolovaných řidičů má pneumatiky v odpovídajícím stavu," řekla Uhlířová. To znamená, že hloubka dezénu, drážek nebo zářezů na zimních gumách dosahuje u osobních automobilů minimálně čtyř milimetrů a u vozidel nad 3500 kilogramů šesti milimetrů. Pokud tyto parametry nejsou splněny, hrozí řidiči pokuta až 2000 korun. 
    
Policisté se na stav zimních pneumatik zaměřili při speciální akci v tomto týdnu. Každý den kontrolují řadu aut na různých místech regionu. Řidiči musí mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, se na silnici objeví vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Přesně takové počasí panuje v Jihočeském kraji v těchto dnech, kdy se teploty pohybují pod nula stupni Celsia a navíc občas i sněží. 
    
Od začátku roku do 27. ledna se na jihočeských silnicích stalo 273 nehod, což je o 23 více než ve stejném období loni. "Přesně nevíme, jaké procento připadá na havárie, které mohl způsobit i špatný stav pneumatik. Každopádně pokud řidiči nemají vhodné pneumatiky, je v tomto počasí riziko případné havárie mnohem vyšší," řekla Uhlířová. 
    
Nejtragičtější událostí letošního roku byla nehoda u Pleše na Jindřichohradecku, kdy 14. ledna zahynuli tři hráči basketbalového týmu Jindřichova Hradce ve věku od 19 do 23 let. Dále při dopravních nehodách zahynula jedna osoba na Českobudějovicku a jedna na Českokrumlovsku. 
 
zdroj: ČTK