Ve Vyšším Brodě se v sezoně obávají dopravního kolapsu

Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku se v hlavní turistické sezoně obávají dopravního kolapsu. K vodákům na Vltavě se přidají turisté směřující do kláštera na Hornorakouskou zemskou výstavu, která má poprvé přesah do jižních Čech. Vystaven tam bude vyšebrodský poklad se Závišovým křížem. Město ze svého investovalo do parkovišť i informačního systému, zda parkovací plocha bude stačit, nikdo netuší, řekl ČTK starosta Milan Zálešák.

"Opravili jsme silnice, které jsou v majetku města, vybudovali jedno nové parkoviště pro 32 míst pro auta a osm autobusů, opravili stávající, vybudovali chodníky i nový informační systém ve městě a pro volnočasové aktivity dvě turistické stezky, z toho jednu přeshraniční," vyjmenoval starosta města s 2546 obyvateli. Přípravy na výstavu podle něj začaly v roce 2005, intenzivní práce potom o pět let později.

Město na nic nedostalo dotaci, plynuly jen do kláštera jako cíle Zemské výstavy, do infrastruktury investovalo ze svého rozpočtu přes pět milionů korun. Do příprav se zapojili i místní podnikatelé, třeba restauratéři, kteří chystají na menu dobová klášterní jídla, prodejny by měly přizpůsobit otevírací dobu. Přibudou i veřejná WC. O pořádek se budou starat tři místní strážníci, policisté mají sídlo v Lipně nad Vltavou a záchranka má podle starosty potíže s dojezdovými dobami z Frymburku a dalších míst. Ubytování podle něj hosté určitě seženou na nedalekém Lipensku.
 
Město chystá také kulturní program, který začne 4. května a skončí s výstavou v listopadu. Budou koncerty, přednáškové cykly, dobové trhy i divadlo. Poštovní muzeum v klášteře nabídne filatelistické lahůdky i příležitostné razítko, propagační jízdu poštovním kočárem z Vyššího Brodu do Bad Leonfeldenu nebo třeba lety balonem.
 
Přípravy na Hornorakouskou zemskou výstavu, která má recipročně přilákat turisty do obou zemských destinací, finišují v Bad Leonfeldenu, Freistadtu, Českém Krumlově a právě ve Vyšším Brodě. Výstava se bude konat od 26. dubna do 3. listopadu. EU projekt dotuje 99 miliony korun.
 
zdroj: ČTK