Ve Svatém Janu nad Malší pojedou závod historická vozidla

Více než stovka historických aut a motocyklů se postaví na start tradičního závodu S kopce do kopce ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku. Nezvítězí ten, kdo ujede danou trať nejdříve. Každý účastník si musí určit průměrnou rychlost a tu pak bez použití tachometru dodržet. Kdo se tomu nejvíc přiblíží, vyhraje. Dvacátý ročník závodu se koná v sobotu 21. června. ČTK to řekl ředitel akce S kopce do kopce Antonín Michal. 

"Pravidlo o rychlosti jízdy platí u nás od začátku. Přišli jsme s tím, protože jsme si říkali, že takových aktivit je málo. Snažíme se tím, aby závodníci dodržovali pravidelnost jízdy," řekl Michal. Vybraná rychlost, kterou si účastníci před startem zvolí, nesmí přesahovat hodnotu 50 kilometrů v hodině. 
    
Závodníci pojedou okruh vedoucí ze Svatého Janu nad Malší do Ločenic, Besednice a Malče dvakrát. Michal neprozradil, kolik přesně trasa měří, je to prý jedno ze specifik závodu. "Pokud by jezdci znali přesnou délku, snadněji by podle času odhadovali rychlost, kterou si zvolili," uvedl. 
    
Závodu se pravidelně účastní historická auta a motocykly. Podle Michala je podíl strojů rovnoměrně rozdělen mezi obě kategorie. "Samozřejmě nám v posledních letech začínají přibývat motocykly. Je pro ně jednodušší dostat se na místo. I údržba je snadnější než u automobilů," řekl. Tradičně nejstarším vozem, který startuje, je Ford T vyrobený na počátku 20. století. Hodně vozů pak pochází ze 30. let minulého století. 
   
Michal uvedl, že spíš než o závod jde o setkání milovníků historických vozidel a motorek. I když připustil, že se v posledních letech účastní vyšší poměr závodníků, pro něž je hlavní uspět. "Tak to prostě je. Nám přitom jde ale hlavně o dobrou atmosféru, lidé si mohou dát klobásu a pivo a v klidu si popovídat," uvedl Michal. 
 
zdroj: ČTK