V Temelíně po 61 dnech odstávky spustili reaktor prvního bloku

Po 61 dnech nastartoval dnes nad ránem personál jaderné elektrárny Temelín reaktor prvního bloku. Plánovaná odstávka pro výměnu paliva se tak dostala do závěrečné fáze spouštění bloku. S obnovením výroby elektřiny počítá firma ČEZ o víkendu. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Z důvodu plánované výměny čtvrtiny paliva přestal první blok vyrábět elektřinu 27. června. Harmonogram odstávky obsahoval 10.000 činností, které jsou dokončeny. Spuštěním reaktoru bylo zahájeno několikadenní uvádění bloku do provozu," uvedl Sviták.
 
Spouštění je spojeno s provedením řady zkoušek v jaderné i nejaderné části elektrárny. Vedle ověřování parametrů paliva v reaktoru bude velká pozornost odborníků upřena k turbíně. Během odstávky byly výměněny všechny tři nízkotlaké díly turbíny a vysokotlaká olejová regulace nahradila původní nízkotlakou.
 
Díky tomu tak první blok zvýší výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva. "Vyvažování modernizované turbíny proběhne při třicetiprocentním výkonu reaktoru. Odborníci 2000 tun těžkou turbínu musí vyvážit s přesností na desetiny milimetrů," upozornil mluvčí. Vyrábět elektřinu blok začíná při padesátiprocentním výkonu reaktoru.
 
Druhý blok byl odstaven pro výměnu paliva od závěru dubna do poloviny června. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,864 miliard kilowatthodin elektřiny.
 
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem 2x 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie.
 
zdroj: ČTK