V pátek začne Mezinárodní hudební festival v Č. Krumlově

Výběrem z děl italských a francouzských klasiků 19. století v podání německého tenoristy Jonase Kaufmanna a Symfonického orchestru Českého rozhlasu začne v pátek Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Hostem galavečera bude korejská sopranistka So Jon-kim. Do 16. srpna nabídne 17 koncertů, z toho šest pod širým nebem. Závěr festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Dramaturgie festivalu se tentokrát zaměřila na českou hudbu. 

"Pro české publikum jsem si připravil výběr z toho nejlepšího - nejslavnější árie Verdiho, Pucciniho, Bizeta, Massenta či Mascagniho a také několik operetních melodií, které tolik miluju a které bohužel upadají v zapomnění. Open air galakoncerty dělám moc rád," uvedl Kaufmann. 
    
V Českém Krumlově si Kaufmann po španělském tenoristovi Plácidu Domingovi zazpívá na takzvané letní scéně P2 s kapacitou 4200 míst, tedy parkovišti pod historickým centrem města. Doprava bude v této části omezena. "Samotné parkoviště je kvůli přípravným pracím od neděle uzavřené," řekla ČTK mluvčí radnice Olga Kneiflová. 
    
V úvodním galakoncertu zazní více než desítka skladeb. Kaufmann má v programu i dvě ukázky slavných postav francouzského lyrického repertoáru, vášnivého dona José z Bizetovy Carmen a melancholického Massetova Wertnera. Z Verdiho Síly osudu zazní slavná předehra a po ní bude následovat árie Dona Alvara. V této roli Kaufmann momentálně exceluje v Bavorské opeře v Mnichově. V závěru zazpívá So Jon-kim slavnou Rusalčinu árii. 
    
Druhý festivalový den nabídne kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti v podání Severočeské filharmonie Teplice. I další večery budou věnovány české hudbě - 26. července vystoupí v Zámecké jízdárně houslový virtuos Ivan Ženatý se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v programu Pocta Antonínu Dvořákovi, 8. srpna zahraje ruská violoncellistka Natalie Gutmanová s mnichovským orchestrem Kammerphilharmonie dacapo v programu Pocta české hudbě. 
    
Cyklus komorních koncertů v Maškarním sále bude tentokrát věnován převážně českým interpretům. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Terezie Fialová, harfistka Jana Boušková a soubory Škampovo kvarteto, Collegium 1704, Trio Martinů a Pavel Haas Quartet. Česká tematika bude provázet i večery jiných žánrů: 2. srpna se koná Český národní večer a 9. srpna večer s melodiemi z českých hudebních filmů a muzikálů v podání populárních muzikálových hvězd. Závěr festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. 
 
zdroj: ČTK