V litoměřické nemocnici zemřel muž na prasečí chřipku

Ústecký kraj má svoji první letošní oběť prasečí chřipky. V litoměřické nemocnici v úterý tomuto onemocnění podlehl sedmašedesátiletý muž. Uvedl to krajský hygienik Josef Trmal. Podle informací ministerstva zdravotnictví zemřelo na komplikace chřipky v Česku od počátku zimy 17 lidí, litoměřický muž je tak 18. obětí. 

Postižené chřipkou jsou podle Trmala veškeré okresy Ústeckého kraje. K minulému pátku bylo v Ústeckém kraji hlášeno 10.201 případů chřipky. Nejhorší situace je v okresech Louny a Teplice. Na Lounsku chřipka překročila hranici epidemie. 

Muž, který zemřel v Litoměřicích na chřipku způsobenou virem H1N1, tedy virem prasečí chřipky, byl podle Trmalových informací kuřák. "To je samo o sobě rizikový faktor," zmínil. V celém kraji hygienici evidují čtyři pacienty s vážným průběhem chřipky, všichni jsou nakažení virem H1N1. Pátý nemocný, který se pravděpodobně nakazil stejným virem, pochází z Lounska, je ale hospitalizován v nemocnici ve středočeském Slaném. 
    
"Jak to bude pokračovat, nám řeknou páteční čísla. Myslím, že pokračovat to bude," odhaduje Trmal. Podle jeho názoru by do počtu onemocnění mohlo zasáhnout počasí. "Začalo mrznout, takže by mohlo dojít ke zpomalení šíření s tím, že až se zase oteplí, bude to pokračovat," uvedl hygienik. 
    
Vlna chřipek letos odstartovala už po Novém roce. To je nezvyklé. "Vždycky jsme to vídali tak od čtvrtého týdne po Novém roce," upozornil Trmal. 
    
Oproti prvnímu lednovému týdnu nemocných v kraji přibylo o více než 62 procent, v některých okresech byl ale nárůst daleko výraznější, například na Teplicku o 97 procent. "Jsme na tom přibližně stejně jako zbytek republiky," informoval Trmal.Podle jeho odhadu by se ale chřipkové období letos mohlo táhnout déle než obvyklé čtyři týdny, uvažuje o šesti či sedmi týdnech. "Je to jen moje úvaha, nemám to nijak potvrzené," uvedl. 
    
Kvůli chřipkám platí až do odvolání zákaz návštěv na některých odděleních většiny nemocnic v kraji. V Krajské zdravotní, která spravuje nemocnice v Ústí, Děčíně, Chomutově, Mostě a Teplicích,návštěvy nesmí k pacientům na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče a dětských odděleních, podobně je tomu v Litoměřicích. V roudnické nemocnici se zákaz vztahuje také na ošetřovatelská lůžka na chirurgii a léčebnu dlouhodobě nemocných. V žatecké nemocnici jsou pro návštěvy uzavřena všechna oddělení kromě gynekologického. 
 
zdroj: ČTK