V době adventu bude v Č.Budějovicích na 200 akcí

Téměř 250 akcí nabízí letos v Českých Budějovicích projekt Vánoce ve městě. Začne 28. listopadu a skončí na Tři krále v lednu. Radnice na něj přispěla 811.000 korunami, opět o něco více než loni. Program podle náměstkyně primátora Ivany Popelové nabízí zhruba šest akcí denně. Bude třeba 126 koncertů a 57 divadel. Nechybí tradiční akce jako jsou vánoční trhy, živý betlém či Gospelové Vánoce v klášterním kostele.

K nejoblíbenějším ovšem patří tradiční Přílet anděla z ochozu Černé věže na náměstí, který loni vidělo více než 10.000 lidí. Na programu je opět 5. prosince. Bude beze změny i s loutkami divadla Kvelb.
 
První připomínkou Vánoc ve městě bude 17. ročník Adventních trhů na výstavišti, které se budou konat od 27. do 30. listopadu. Centrálním náměstím se vůně punče ponese od 28. listopadu do 23. prosince, tam lidé budou moci vybírat zboží u téměř stovky.
 
Vánoční smrk na náměstí Přemysla Otakara II. bude rozsvícen před radnicí v sobotu 29. listopadu vpodvečer. O den později se mohou lidé vydat na Zvonkový průvod městem a pro děti bude otevřena Ježíškova poštovna. Vánočně laděný program bude gradovat v prosinci Gospelovými Vánocemi v klášterním kostele, koncerty Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie, 21. prosince pak budou Vánoce na Starém městě s prodejem tradičního lidového umění.
 
Na živý betlém se mohou zájemci přijít podívat 22. prosince na Piaristické náměstí. Na Boží hod zazní v katedrále sv. Mikuláše Rybova Česká mše vánoční. Koncerty zdarma budou různých žánrů, zahraje třeba Tata bojs, Gipsy Suno, David Koller, Poutníci, Support Lesbiens, Lenka Dusilová, Sto zvířat, Fešáci, Cimbál Classic i Moravanka, Nezmaři a Arakain.
 
Velký prostor dostanou děti. Vánoční tvůrčí dílny jsou pro ně připraveny od 14. do 19. prosince v radniční výstavní síni, na radničním nádvoří zase bude divadlo a koncerty. Pro všechny pak na vánočním tržišti na radnici předvedou nositelé lidových tradic zapomenutá řemesla.
 
zdroj: ČTK