V Českých Budějovicích začalo Traumavideosympozium. Účastní se ho nejzkušenější traumatologové

Prestižní dvoudenní kurz pro odborníky z oblasti traumatologie – takzvané Traumavideosympozium – se od čtvrtka 2. listopadu koná v Českých Budějovicích v aule Biologického centra Jihočeské Univerzity. Organizátorem je světový lídr v postgraduálním vzdělávání v traumatologii AOTrauma. Nejzkušenější traumatologové a ortopedi z celé České republiky, Švýcarska a Holandska pod vedením předsedy kurzu MUDr. Martina Klouba Ph.D. z Úrazového oddělení Nemocnice České Budějovice zde řeší aktuální problémy skeletárních traumat.   

Letošní ročník Traumavideosympozia má motto „The way I do it“ neboli „jak to dělám já“. Je zaměřen na pět konkrétních problémů současné traumatologie – například víceúlomkové zlomeniny hlavice humeru, luxační zlomeniny lokte nebo tříštivé zlomeniny dolního konce bérce. 

„Program je sestaven z takzvaných modulů, jejichž částmi jsou vždy klíčová přednáška, dvě videa a čtyři kazuistiky. Sestříhaná videa z operací připravená uznávanými odborníky v dané oblasti pomohou získat přístup do ‚kuchyně zkušeného chirurga‘,“ popisuje MUDr. Martin Kloub. Panelové diskuze kazuistik komplikovaných případů pak umožní více než 60 účastníkům z celé České republiky i Slovenska zdokonalit rozhodování o strategii ošetření. 

Složení fakulty je u Master kurzu klíčové. Tohoto ročníku se účastní například Christoph Sommer ze švýcarského Churu, Dennis Den Hartog z nizozemského Rotterdamu nebo Radek Kebrle z Vysokého nad Jizerou. Pozice jednoho z největších Traumacenter v České republice pak umožnila českobudějovickému úrazovému oddělení zařadit do fakulty i tři své lékaře – MUDr. Toufara, 
MUDr. Holuba a MUDr. Pemla.  

Traumacentrum Nemocnice České Budějovice, které je jediným akreditovaným pracovištěm svého druhu na jihu Čech, zajišťuje úrazovou pohotovost a veškerou péči při komplikovaných zraněních pro všechny obyvatele kraje a často i přilehlé oblasti. „Díky statutu traumacentra získala nemocnice v uplynulém desetiletí opakovaně dotace na přístrojové vybavení v řádu téměř stovek milionů korun,“ říká Martin Kloub a dodává, že pro obyvatele jižních Čech je zajištěna péče na maximální možné úrovni.