V Č.Budějovicích byla demonstrace proti koalici ČSSD s KSČM

Asi sedm desítek lidí dnes přišlo do centra Českých Budějovic na demonstraci, kterou v den porážky nacistického režimu svolala iniciativa Komunisté nepatří ke kormidlu. Od loňského listopadu protestuje proti účasti KSČM ve vládní koalici v čele Jihočeského kraje. V aktivitách chce pokračovat minimálně do příštích voleb, řekl ČTK její mluvčí, pedagog a člen krajského výboru KDU-ČSL Šimon Heller. 

"Myslím si, že načasování je velmi vhodné, máme dnes 8. květen, den, kdy si připomínáme porážku nacistického režimu (...). Myslím si, že nacistická totalita byla zmapována velmi dobře. Na kontě druhé světové války je 62 milionů mrtvých. Bohužel 8. května 1945 nenastal ráj na zemi, historie šla dál a totalitu hnědou-nacistickou vystřídala totalita rudá, netrvalo to příliš dlouho," řekl na shromáždění nedávno odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. 

Iniciativa apeluje na veřejnost, protože ČSSD porušila takzvané bohumínské usnesení a uzavírá s komunisty koalice, řekl Heller. "Věříme, že jim to třeba jednou spočítá ve volbách, protože hrozí koalice na vládní úrovni a toho se momentálně nejvíce bojíme," dodal. S tím podle něj souvisí i účast Hermana na demonstraci. Podle Hellera se sociální demokraté a komunisté snaží v ústavu dostat k archivu bezpečnostních složek. Rada ústavu Hermana oficiálně odvolala především za údajně chaotickou digitalizaci dokumentů. 
    
Volby v Jihočeském kraji loni v říjnu vyhrála ČSSD před KSČM. Obě strany spolu následně vytvořily koalici. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili jako radní pro školství komunistku, což vyvolalo silnou vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Vítězslava Baborová, která funkci zastávala, na konci ledna rezignovala. Zastupitelé pak v březnu místo ní zvolili do funkce radního pro školství jiného komunistu - Tomáše Vytisku. 
    
Na protest proti vládě ČSSD s KSČM se v Českých Budějovicích konalo šest demonstrací, od 8. ledna drží dobrovolníci po 24 hodinách štafetovou hladovku. 
 
zdroj: ČTK