U Studánek začalo vyprošťování 60 tun těžkého kamene

Vyprošťování zhruba 60 tun vážícího monolitu kamene začalo dnes u Studánek na Českokrumlovsku. Obří balvan chce přepravit Václav Jílek do Holašovic na Českobudějovicku, kde vybudoval obdobu slavného komplexu menhirů Stonehnenge. Kámen, který ležel v zemi na poli u Studánek, by měl být nejtěžším monolitem v Evropě, řekl ČTK Jílek.

Balvan vyprošťuje ze země speciální tank. Jílek ho objednal u hasičů Správy železniční dopravní cesty. Až podle přesného ohledání na místě se teprve rozhodne, jakým způsobem jej přepraví do Holašovic. "Celá akce má dvě etapy. Dnešním vyprošťováním to začalo. Až při něm zjistíme, kolik tun přesně kámen váží, a podle toho rozhodneme, jak postupovat dál," řekl Jílek.
 
Počítá s tím, že si na naložení balvanu na podvalník objedná jeřáb. Ale možná bude muset mít speciální stroj. Běžné jeřáby prý zvedají předměty o váze do 50 tun. "Stejné je to i s podvalníkem, na němž ho chceme vézt. Musíme vybrat vhodný typ, který odpovídá parametrům kamene," řekl Jílek.
 
Zatím neví, jestli se vůz s balvanem vydá do Holašovic příští týden nebo později. "Hlavně, aby se nám kámen nerozlomil, to by byla škoda," řekl.
 
Jílek před lety vybudoval v Holašovicích, kde žije, komplex menhirů podobný anglickému Stonehenge. Areál ve vesnici zapsané na seznam UNESCO navštěvují turisté. Jílek tvrdí, že kameny přenášejí pozitivní energii. Proto moc stál o to, aby získal velký balvan ze Studánek. Jeho vyproštění a přesun bude stát několik desítek tisíc korun. "Už pro něj máme vybrané místo, zvolila jej manželka. Kámen bude stát kousek od těch ostatních. Počítáme, že bychom vytvořili takové malé jezírko a kámen usadili na ostrůvek v něm," řekl Jílek.
 
Holašovický Stonehenge má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra - nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.
 
zdroj: ČTK