Tři basketbalisté Jindřichova Hradce zahynuli při autonehodě

Při úterní tragické dopravní nehodě na Jindřichohradecku zahynuli basketbalisté tamního ligového klubu Lions Michal Fröhde (23 let), Filip Sahan (21) a Roman Vach (19). V důsledku tragédie se odkládají dnešní zápasy NBL mezi Jindřichovým Hradcem a Kolínem a USK Praha se Svitavami. Ve sportovní hale v Jindřichově Hradci se místo zápasu uskuteční od 19:00 rozloučení s hráči. 

"Vzhledem k tragické nehodě, která připravila o život naše kamarády Filipa, Michala a Romana, bychom rádi pozvali všechny, kteří je znali a podporovali, aby přišli uctít jejich památku dnes od 19:00 ve sportovní hale. Celý náš klub by rád vyjádřil hlubokou soustrast rodinám," stojí v prohlášení klubu. "Jsme z toho naprosto zdrceni," řekl Jihočeskému deníku sportovní ředitel Radim Valcha. 
    
Soustrast rodinám projevil i předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta. "Je to největší tragédie v historii českého basketbalu. Jsou okamžiky, kdy jdou výsledky a basketbalové soupeření stranou. Naše myšlenky jsou v této těžké chvíli s rodinami hráčů," uvedl Jansta v prohlášení. Kvůli tragédii začnou dnešní zápasy NBL minutou ticha a hráči nastoupí s černými páskami na dresech. 
    
Basketbalisté zahynuli při dopravní nehodě krátce po úterní 18. hodině na silnici číslo 23 mezi Pleší a Doňovem, když se společně vraceli z tréninku. Škoda Superb, v níž všichni cestovali, se dostala v zatáčce mimo vozovku. Tam vůz narazil do svodidel, následně do betonového mostku a od něj se odrazil do stromu. 
    
"Osobní vozidlo skončilo po nárazu do stromu zcela zdemolované. Záchranáři při příjezdu na místo nehody zjistili, že ve vozidle je zaklíněno několik osob, bohužel již bez známek života," uvedla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Podle ní všichni muži zemřeli na následky mnohačetných poranění. U všech tří policie nařídila soudní pitvu. 
    
Příčinou nehody byla podle policejní mluvčí Hany Millerové patrně rychlá jízda na mokré vozovce. "Přesná příčina a průběh dopravní nehody je i nadále v šetření jindřichohradeckých kriminalistů. Technická závada vozu nebyla na místě kriminalisty ani dopravními policisty v průběhu ohledání zjištěna," informovala ČTK Millerová. 
    
Devatenáctiletý Vach byl v minulém roce v širším kádru reprezentace pro mistrovství světa do 19 let v Praze. Do konečné nominace se sice nedostal, ale i tak patřil mezi velké přísliby českého basketbalu. Především díky své pracovitosti. "Dobře vnímá pokyny. Je to týmový hráč, snadno se začleňuje do kolektivní obrany," chválil tehdy odchovance Tábora a Písku reprezentační kouč Petr Jachan. 
    
Jednadvacetiletý Sahan přišel do Jindřichova Hradce v létě poté, co strávil rok na tréninkovém kempu na Kanárských ostrovech. Připravoval se na to, že by chtěl zkusit studium v USA. 
    
V české lize se z hráčů zatím nejvíce prosazoval třiadvacetiletý Fröhde, který do Jindřichova Hradce přišel ze Svitav. V této sezoně měl průměr 5,6 bodu na zápas, v sobotu zaznamenal proti Pardubicím nejlepší zápas své ligové kariéry (14 bodů a 6 doskoků). 
 
zdroj: ČTK