Sváteční lyžování na jihu Čech nabízí čtyři skiareály

O vánočních svátcích mohou vyznavači lyžování zamířit také do jihočeských skiareálů. Na svazích tam leží 20 až 60 centimetrů sněhu. Stále ideální podmínky mají na Kvildě, kde v noci mrzne. Daří se zasněžovat také na Lipně a ve Frymburku, zato Zadov trápí inverze, dováží sníh z Kvildy. O něco lepší podmínky než v Česku panují ve skiareálech na rakouské straně Šumavy. 

"Lyžaři se ve skiareálu Lipno o vánočních svátcích rozhodně nudit nebudou," řekl ČTK mluvčí společnosti Lipno Servis Jiří Falout. Jako předčasný dárek k Vánocům dostanou v pátek otevření další sjezdovky i lanovky, uvedl. "Díky kvalitnímu zasněžovacímu systému, do kterého jsme letos opět investovali, a velkým zkušenostem jsme dokázali i přes nepříznivé klimatické podmínky pro zasněžování připravit oblíbenou Promenádní sjezdovku, místy na ní teď leží až 60 centimetrů sněhu," uvedl Falout. K dispozici je tam tak 3,5 kilometru sjezdových tratí. V sobotu odpoledne se mohou děti těšit na Sněhulákománii, v neděli začne večer tradiční Vítání hostů. Stezka korunami stromů Lipno, která je součástí Skiareálu Lipno, má otevřeno i během vánočních svátků, a také na Nový rok. Večerní lyžování odpadá na Štědrý den a Silvestra. 
    
Na šumavském Zadově stále trpí dlouhotrvajícím inverzním počasím a vysokými teplotami, nemrzne tam ani v noci. Přesto vleky v areálu Kobyla jedou. "Všude zasněžují a my jim závidíme, sníh dovážíme z Kvildy," řekl ČTK provozovatel Petr Vondraš. "Zatímco na Zadově je plus dva, na nedaleké Kvildě v noci teploty klesají k minus deseti," postěžoval si. Ve skiareálu se tam podařilo na sjezdovky nasněžit 45 centimetrů sněhu. 
    
V pátek se ke třem skiareálům přidá na jihu Čech další - ve Frymburku. Sněžná děla jela během posledních nocí na plný plyn a tak se podařilo kvalitně zasněžit zábavní dětský park s lyžařskou školou a 115 metrů dlouhou snowtubingovou dráhu. Ostatní sjezdovky i vlek budou zprovozněny, jakmile sněžná děla kvalitně zasněží horní část svahu. 
    
V největším rakouském skiareálu mimo Alpy na šumavském Hochfichtu jsou v provozu všechny lanovky a vleky kromě lanovky Schwarzenbergbahn. Panují tam vynikající sněhové podmínky a otevřeno je deset kilometrů sjezdovek, na kterých leží 50 až 70 centimetrů sněhu. Lyžuje se za zvýhodněné ceny. Na své si přijdou také běžkaři, pro které je v sousedním areálu Schöneben upraveno 39 kilometrů stop. 
 
zdroj: ČTK