Společnosti JIP Papírny Větřní hrozí konkurz

Společnosti JIP Papírny Větřní hrozí konkurz. Firma je v insolvenci. Jen na sociálním pojištění zaměstnanců dluží 77 milionů korun, píše regionální Mf Dnes. Výroba tento týden podle odborářů končí, továrna je odpojená od dodávek plynu a v úterý bude i od elektřiny. 

Návrh na insolvenci podala na výrobce papíru firma Via Authentica. Zaplaceno nedostala za 12 faktur. Krajský soud návrhu na insolvenci papíren vyhověl. Minulý čtvrtek vyzval další firmy, kterým papírny dluží, aby se se svými pohledávkami přihlásily. První se ozvala Česká správa sociálního zabezpečení, které papírny dluží včetně úroků 76,8 milionu korun. 

Přímo v papírnách ve Větřní pracuje zhruba 350 lidí. V druhém závodě v Lukavici na Moravě je zaměstnáno přes 200 lidí. Vedení společnosti, které ještě před měsícem slibovalo vyřešení dlužných mezd do poloviny dubna a pak do začátku května, nyní o situaci mlčí. Odboráři odhadují, že podnik lidem dluží na mzdách 15 milionů korun.
    
Konec papíren, který by konkurz na společnost a její majetek přinesl, by znamenal velké potíže pro Větřní, kde žije zhruba 4000 obyvatel. Nezaměstnanost zde dosahuje 15 procent. 
    
V roce 1990 byl podnik zprivatizován a stala se z něj akciová společnost. Majitelé se měnili. Podle výpisu z obchodního rejstříku papírny ovládá Josef Hanzalík, majitel jedné z největších kamionových doprav v zemi. V roce 2007 je koupil v dražbě za 233 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK