Soud v Portugalsku rozhodl o známce Budweiser v prospěch Budvaru

Budějovický Budvar uspěl ve známkoprávním sporu s nadnárodní pivovarnickou skupinou Anheuser-Busch InBev (ABI), čímž podle mluvčího Petra Samce odvrátil další útok na svou značku Budweiser. ABI se v roce 2001 pokusila registrovat čtyři své značky s prvkem Budweiser v Portugalsku, přestože v té době Budějovický Budvar v této zemi vlastnil několik ochranných známek Budweiser, řekl dnes mluvčí ČTK. 

Český pivovar záměry svého konkurenta úspěšně napadl u portugalského známkového úřadu. Úřad v roce 2003 odmítl známky ABI registrovat, ale ABI se proti tomu odvolal k obchodnímu soudu. Ten nyní odvolání ABI zamítl, vysvětlil mluvčí Samec. 
    
"Po posouzení všech důkazů a okolností dospěl soud k závěru, že Budějovický Budvar vlastní několik registrací s prvkem Budweiser, které jsou starší než známky ABI a jsou s nimi zaměnitelné. Registrace nových známek pro ABI v Portugalsku tedy není možná," uvedl Lukáš Lorenc, společník advokátní kanceláře Čermák a spol., která ve sporu zastupuje Budějovický Budvar. Podle mluvčího Samce Budvar ubránil známkoprávní pozice a zabránil společnosti ABI ve vstupu na portugalský trh. Budvar tak v budoucnu očekává zvýšení exportu do této země. 
    
Soudní spory o značku Budweiser probíhají od roku 1907. Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar, který zvítězil asi v 70 procentech případů. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou. 
    
Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích. 
 
zdroj: ČTK