Soud uložil ženě za vraždu manžela osm let vězení

Na osm let do vězení poslal dnes českobudějovický krajský soud čtyřicetiletou ženu. Loni v listopadu bodla nožem manžela, který zranění podlehl. Žena tvrdila, že šlo o nešťastnou událost, což vyvracely posudky znalců. Rozsudek není pravomocný, obhajoba i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou na to, zda se proti výroku odvolají. 

Tragická událost se stala loni 1. listopadu v Českých Budějovicích. Žena podezírala muže z nevěry a uvedla, že ji manžel už dříve několikrát napadl. Chtěla se rozvést, což prý odmítal. Obžalovaná si proto 1. listopadu po konfliktu se svým chotěm vzala nůž, aby se mohla bránit. Tvrdí, že ji muž před tím fyzicky napadl. "Nechtěla jsem, aby mi ublížil. Šla jsem proti němu s tím nožem a srazili jsme se. Strašně jsem se lekla a zavolala jsem záchranku," uvedla. 

Manželský konflikt se podle soudu před osudným střetem skutečně stal. Ale senát jej na základě různých důkazů interpretuje jinak než obžalovaná. Známky po útoku měl na obličeji zavražděný muž. "Obžalovaná sice tvrdí, že ji muž mlátil a kopal, ale na jejím těle nebyla nalezena žádná stopa po násilí," uvedl předseda senátu krajského soudu Michal Kubánek. 
    
Obžalované hrozil až osmnáctiletý trest. Soud se rozhodl pro mírnější na základě toho, že nešlo o předem připravenou vraždu. Žena prý jednala v afektu. "Její chování můžeme přirovnat k povodni či letní bouři, která prakticky smetla v jediném okamžiku vztah s manželem, připravila své dvě děti o otce a ponížila hmotnou základnu pro svůj budoucí život a budoucí život jejich nezletilých dcer," uvedl Kubánek. 
    
Podle spisu měl muž bodnou ránu u klíční kosti. Byl výrazně vyšší než jeho žena. Státní zástupce zpochybňoval tvrzení obžalované, podle něj není možné, aby se při rozdílných postavách manželů stala tragédie tak, jak ji popsala žena. 
    
Výpověď obžalované zpochybnili i soudní znalci. Podle nich se dá prakticky vyloučit, že by muž při své postavě na nůž sám naběhl. 
    
Obžalovaná popisovala svého manžela jako agresivního jedince. Takový charakter se však neshoduje s výpovědí svědkyně z přípravného řízení. Z té vyplývá, že zavražděného muže popisovala jeho manželka jako tichého a nemluvného. Předseda senátu Kubánek při líčení připomněl, že žena v minulosti nožem napadla i svého bratra, jehož poranila na ruce. 
 
zdroj: ČTK