První knihovna v Česku spouští e-výpůjčky české beletrie

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích zahájí 23. dubna na Světový den knihy a autorských práv jako první v Česku půjčování e-knih se současnou produkcí českých nakladatelů on-line. Projekt připravila ve spolupráci s portálem eReading.cz. ČTK to dnes řekl ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš. 

Doposud měli čtenáři, s ohledem na autorská práva, možnost si elektronické knihy přečíst pouze v Jihočeské vědecké knihově nebo se zapůjčenou čtečkou, v níž byl nahraný soubor s více než 300 tituly. K dispozici však byla čtenářům pouze volně šiřitelná klasická literatura nepodléhající autorskému zákonu, a tak byla dostupná díla převážně autorů 19. a počátku 20. století. To se nyní mění. 
    
"Propojením s katalogem eReadingu.cz budou mít čtenáři na výběr stovky titulů k zapůjčení, přičemž každý týden přibývají desítky dalších," řekl ČTK spoluzakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert. 
    
Jihočeská knihovna se snaží držet e-krok s dobou a reagovat na přání svých čtenářů, kteří mají zájem o nové knihy a rádi by si v elektronické podobě přečetli tvorbu současných autorů. Čtenáři nyní získají jednoduchý přístup k e-knihám přímo z katalogu Jihočeské vědecké knihovny. Pro registrované čtenáře bude služba půjčování e-knih zdarma. 
    
Najednou si bude možné půjčit dva tituly. Vypůjčené e-knihy budou k dispozici na tři týdny. Po uplynutí této doby se zapůjčená e-kniha automaticky znepřístupní. Díky mobilním aplikacím eReading.cz budou výpůjčky fungovat na zařízeních s operačním systémem Android a iOS a dále na čtečkách eReading.cz START 2/3. Pro zájemce bude k zapůjčení čtečka e-knih přímo v knihovně. 
    
"Službu jistě ocení příznivci moderních technologií. Využijí ji zcela určitě také čtenáři, kteří by museli čekat na rezervaci tištěné knihy," uzavřel Kareš. 
 
zdroj: ČTK