První blok Temelína dosáhl nejvyššího výkonu 1078 MWe

První blok jaderné elektrárny Temelín dosáhl dosud nejvyššího výkonu 1078 MWe. Dosavadní maximum tak navýšil o dvě procenta. Umožnily mu to nové nízkotlaké díly turbíny, které byly instalovány během letní odstávky. Temelínský první blok tak nově vyrábí elektřinu pro dalších 50.000 českých domácností. Stejná modernizace se uskuteční v příštím roce i na druhém bloku. ČTK o tom informoval mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Za poslední dva roky je to druhé zlepšení výrobních parametrů elektrárny. Loni díky využití projektových rezerv ČEZ posunul výkonnost každého temelínského bloku o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. Původní projektový výkon 2 krát 981 MWe tak ČEZ postupně zvyšuje. V příštím roce, kdy dokončí modernizaci turbíny druhého bloku, bude celkový výkonový přírůstek elektrárny téměř 200 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.
 
"Zvyšování efektivity je oblast, která úzce souvisí s dlouhým provozem jaderných elektráren. Na významu získává zvláště v tomto období, kdy ceny silové elektřiny jsou na historickém minimu a energetické společnosti hledají úspory, kde to jen jde," řekl ředitel jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.
 
Tentokrát Temelín u prvního bloku přidal další dvě procenta, které získal díky modernizaci turbíny a změně jejího olejového systému regulace. Při stejném výkonu reaktoru a ze stejného množství paliva má první blok potenciál ročně vyrobit až o 170 milionů kWh elektřiny více, což odpovídá spotřebě přibližně 50.000 českých domácností. Přitom se nemusí spálit 150.000 tun hnědého uhlí a do ovzduší vypustit přibližně 120.000 tun oxidu uhličitého. "Pro výrobu stejného množství elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách je potřeba přibližně osmkrát větší instalovaný výkon," uvedl Štěpanovský.
 
Dokončení modernizace turbíny se uskuteční při šestidenním komplexním vyzkoušení. Na jeho zahájení se vedení elektrárny s výrobcem turbíny teprve dohodne. "Stále jsme ve fázi ladění, protože turbogenerátor jako celek nejde odzkoušet jinak než za provozu," řekl Štěpanovský.
 
zdroj: ČTK