Provinční a rekonstrukční tým české armády v Afghánistánu skončil

Pětiletá mise českého vojenského provinčního rekonstrukčního týmu Lógar na území Afghánistánu skončila. Definitivně ji uzavřel páteční slavnostní nástup a ocenění 11. jednotky v Jindřichově Hradci. Od roku 2008 nasadila česká armáda v provinčním rekonstrukčním týmu Lógár 2597 vojáků. Jeden z nich tam přišel o život a deset jich bylo zraněno, řekl ČTK velitel 11. jednotky Vladimír Jelínek.

"Naším úkolem byla podpora humanitární a rekonstrukční činnosti," uvedl. Čeští vojáci se podíleli například na výcviku afghánských bezpečnostních složek, ale zároveň třeba pomáhali s vybavováním tamních knihoven.

V pátek se na slavnostním nástupu v Jindřichově Hradci představila zhruba stovka členů provinčního rekonstrukčního týmu. Ti se na závěr mise podíleli na odsunu materiálu z Afghánistánu a na ukončení činnosti.

Tým Lógár se od roku 2008 zapojil na afghánském území do 2582 operací. Česká armáda však v zemi nadále zůstane. Například bude hlídat vojenskou leteckou základnu Bagrám, která se nachází severně od afghánského hlavního města Kábul. Do ostrahy jednoho z největších amerických vojenských zařízení v zemi se zapojí od začátku listopadu.

Do ochrany základny Bagrám, kde se nachází jedno ze spojeneckých velitelství, se zapojí zhruba 140 českých vojáků. Podle vojenského slangu budou působit "na vnějším perimetru", to znamená mimo základnu do 15 kilometrů od její hranice.

V příštím roce by odpovědnost za bezpečnost státu měly převzít afghánské vládní síly, proto se stahují i další české jednotky. V druhé polovině září skončí poradenský tým ve Vardaku. Při spojeneckém velitelství v Kábulu také od příštího roku dále nebude působit česká protichemická jednotka.

Pod velením NATO působí nyní v Afghánistánu kolem 100.000 zahraničních vojáků, většinou Američanů. Malé množství jich tam zůstane i po roce 2014. Afghánský prezident Hamíd Karzáí nedávno oznámil, že v zemi bude i poté devět amerických bojových základen.

zdroj: ČTK