Profese v první linii - nejen zdravotníci, ale i ostraha nebo zámečníci

Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, jiní pracují na hranici svých možností. Kromě zdravotníků, záchranných a bezpečnostních složek nyní získávají obdiv a uznání i některé dříve méně doceněné profese.

Pětina populace nemůže pracovat

„Do zaměstnání v současné době fyzicky dochází podle aktuálních údajů čtyřicet procent Čechů. Mnoho firem řeší situaci prací z domova, home office využívá necelá pětina lidí. To ale samozřejmě nejde u všech profesí. Další pětina lidí zůstává nuceně doma, vybírají dovolenou nebo dokonce přišli o práci,“ konstatuje Michal Novák z Profesia.cz.

Maximální vytížení prožívají nejen zdravotníci

Do zaměstnání i v době mimořádných opatření chodí necelá polovina lidí. A řada z nich čelí mimořádnému vytížení. V „první linii“ jsou pracovníci ve zdravotnictví – lékaři, sestry a další personál, ale také sociální pracovníci a pečovatelé, kteří se starají o starší spoluobčany. V plné permanenci jsou i prodavači a pokladní v obchodech, které jsou otevřené, policisté a hasiči, řidiči prostředků veřejné dopravy a zaměstnanci dodávkových služeb. Náročná je situace i pro učitele, kteří museli najít zcela jiné způsoby výuky a komunikace se žáky.

Pod velký tlak se dostali i zaměstnanci v profesích, které dosud nebyly obecnou veřejností často doceňovány. Například ve službách, které fungují i v současné době, jako jsou zámečníci nebo pracovníci havarijní pohotovosti. Náročná je situace i pro úklidové pracovníky ve zdravotnických zařízeních, obchodech, autobusech, vlacích a tramvajích, ale i ve firmách, které dále fungují. Zde všude je nyní třeba důsledně udržovat čistotu a desinfikovat všechny povrchy. Důležitou roli plní také zaměstnanci ostrahy.

„Mezi důležité úkoly ostrahy v nákupních centrech v těchto dnech patří zejména kontrola dodržování nových pravidel, jakými jsou nošení ochrany dýchacích cest a udržování dostatečné vzdálenosti mezi lidmi. Ne všichni návštěvníci totiž tato pravidla dodržují," říká Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která se stará o ostrahu obchodních centrech po celé ČR. „Ve střehu musí být také ostraha kancelářských budov, skladovacích areálů či výrobních provozů. I přes omezení provozu je nutné budovy nadále střežit, zajišťovat jejich provoz a funkčnost. Budovy s minimálním provozem mohou být totiž také lákavým terčem řady pachatelů.“