Produkce medu v jižních Čechách může kvůli melicitóze klesnout

Produkce medu v Jihočeském kraji může letos klesnout. Včelaře v regionu trápí problém s takzvanou melicitózou. Ta způsobuje, že med v plástech ztvrdne a nelze ho z nich dostat. Nižší produkce a stále stoupající poptávka způsobuje zdražení medu. Nyní někteří včelaři požadují až 150 korun za jeden kilogram.

"Cena jde nahoru. Zatímco před dvěma roky nabízel velkovýkup za kilogram lipového medu necelých 40 korun, nyní už to dělá přes 70 korun," řekl ČTK předseda českobudějovického výboru Českého svazu včelařů Josef Zimen.
 
Za nárůstem cen mohou stát právě i potíže s melicitózou. Včely přitom letos vyrobí relativně vysoké množství medu, ale chovatelé jej pak nemohou dostat z plástu. "Je to tvrdé jako beton. Med rychle zcukernatí, a proto nevyteče," řekl Zimen.
 
Včelaři buď takové plásty vrací do úlů, kde včely melicitózní med zpracují, nebo z něj vyrábí medovinu. Plásty z rámečku vyřežou a tepelně zpracují. "Vosk se z toho vyplaví a můžete jej odebrat. Získáte produkt na medovinu, ale med už z toho udělat nelze," řekl člen včelařské organizace z Táborska Karel Jeřábek.
 
Zatím není přesně známo, co melicitózu způsobuje. Včelaři se domnívají, že za tím může stát snůška z modřínů. "Anebo je to kombinace modřínů a ještě nějakých květin. Ale přesně to ještě nikdo nedefinoval," řekl Zimen.
 
Melicitózní med ve svém chovu zatím neregistruje například Marek Votípka z Kaliště u Českých Budějovic. "Je to zřejmě tím, že nemám lesní med, ale jen lipový," řekl. Podle Jeřábka by proto možná pomohlo, kdyby včelaři své chovy zkusili přesunout od lesních porostů. Ale majitelé nemobilních úlů stejně nemohou měnit stanoviště. "Zatím máme jen zprostředkované informace, nikdo neví, co melicitózní med způsobuje. Jakmile budeme znát něco konkrétnějšího, můžeme na to reagovat," řekl Jeřábek.
 
Jižní Čechy patří podle počtu chovatelů včel mezi nejsilnější regiony v zemi. Loni kraj evidoval téměř 60.000 včelstev. Jedno vyprodukuje za rok zhruba 15 až 20 kilogramů medu. Jihočeští včelaři proto zásadně ovlivňují produkci medu na domácím trhu.
 
zdroj: ČTK