Prázdniny vylákaly do jihočeských skiareálů tisíce lidí

Prázdniny a slunečné počasí dnes do jihočeských skiareálů vylákaly stovky lidí. Lyžuje se na Zadově, v Lipně, Frymburku i v Kvildě či Horní Vltavici. Češi brázdí svahy i na rakouské straně Šumavy na Hochfichtu a Sternsteinu. Běžkaři stále paběrkují, bruslaři jsou bez ledové magistrály na Lipně. Stovky návštěvníků se sluní a kochají pohledem na Alpy na lipenské Stezce korunami stromů. Předpověď počasí není pro provozovatelé ideální, bude teplo. 

Podle mluvčího společnosti Lipno Servis Jiřího Falouta jsou ale aktuální podmínky v tamním skiareálu vzhledem k mrazivým teplotám vynikající. "Už dvě noci po sobě jsme mohli zasněžovat a podmínky ještě vylepšit. Lyžaři mají k dispozici všechny sjezdovky, na nichž leží 30 až 60 centimetrů sněhu," řekl ČTK. 
    
Lyžuje se na více než osmi kilometrech sjezdovek, což je nejvíce na Šumavě. Otevřen je také skicross a snowpark, fungují všechny lanovky i pojízdné koberce. 
    
Příznivá je také situace na Zadově, kde na svazích Kobyly leží 25 až 45 centimetrů sněhu. Běžecké tratě jsou ovšem podle ředitele areálu Luďka Sásky v okolí Zadova neupravené a místy nesjízdné. 
    
"Lyžařské areály v okolí lipenského jezera, které je proslulé častými mrazy i v době, kdy jinde na horách jsou teploty nad nulou, mohou během nocí zasněžovat sjezdovky, které jsou každé ráno skvěle připraveny a díky technickému sněhu přes den lépe odolávají slunečním paprskům. Ve čtvrtek ráno se k nočním mrazům přidalo jak na Lipensku, tak v rakouském příhraničí lehké sněžení, které před víkendem zlepšilo podmínky pro lyžování," řekl ČTK Martin Řezáč z Lipna-Marketing. Lyžuje se tak nejen v Lipně nad Vltavou, ale také ve Frymburku. 
    
"Na Sternsteinu, který si během jihočeských jarních prázdnin podmanili čeští lyžaři a snowboardisti, jsou otevřeny všechny sjezdovky o celkové délce přes pět centimetrů. Na Hochfichtu je otevřeno přes 16 kilometrů sjezdovek," uvedl Řezáč. 
 
zdroj: ČTK