Poprvé od tragédie v Lopeníku startuje v Česku rallye

Poprvé od listopadové tragédie v Lopeníku na Uherskohradišťsku, při níž zemřely čtyři dívky, se v sobotu v Česku uskuteční rallyeová soutěž. Ve Slavonicích na Jindřichohradecku odstartuje Rallye Vrchovina. Pořadatelé tvrdí, že letos stejně jako v minulých letech dbali na bezpečnost s ohledem na to, aby se nestala žádná tragédie.

Loni v listopadu při RallyShow Uherský v Lopeníku vyjel závodní vůz mimo trať mezi diváky. Havárii nepřežily čtyři dívky ve věku od sedmi do 20 let. Svaz rallye Federace automobilového sportu Autoklubu ČR následně zrušil dvě závěrečné domácí rallyeové soutěže roku 2012. Komise, která se zabývala tragédií v Lopeníku, uvedla, že pořadatelé se nedopustili žádné chyby. Případem se zabývá policie, vyšetřuje jej jako usmrcení z nedbalosti s neznámým pachatelem. "Zatím nikdo nebyl obviněn, stále čekáme na vypracování znaleckých posudků a analýz," řekla dnes ČTK mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

Pořadatelé Rallye Vrchovina věří, že pro bezpečnost sobotního závodu udělali maximum. "Těch opatření se dělá hodně, umisťují se na tratě retardéry, vytahujeme divácká místa, zakazujeme určité prostory," řekl ČTK předseda organizačního výboru Rallye Vrchovina Petr Tušer.
 
Dodal však, že motoristický sport v sobě skrývá určitou míru nebezpečí. A možnost toho, že se při něm nějaká nehoda stane, podle něj nelze vyloučit. "Ale děláme vše pro to, aby rallye pro diváky bylo bezpečné a oni se na něj mohli přijít podívat," řekl Tušer.
 
Pořádání Rallye Vrchovina letos mírně komplikuje počasí. Na Jindřichohradecku, kudy trať vede, stále leží vrstva sněhu. "Silničáři se tu ale o vozovky starají dobře a myslím si, že závodníkům bude stačit běžná zimní výbava," řekl Tušer.
 
Na Rallye Vrchovina se přihlásilo přes 100 posádek. Řidiči musí v sobotu prakticky po celý den počítat s uzavírkou sinice mezi Dačicemi a Kunžakem.
 
zdroj: ČTK