Pečujte o své nehty. Prozradí o vás více, než byste chtěli

Upravené ruce a zdravé nehty o nás prozrazují hodně, stejně jako nehty okousané a s oloupaným lakem. Nehty také ukazují stav celého našeho organismu, jejich lámavost nebo bílé skvrnky mohou značit nedostatek vitamínů nebo jiných tělu potřebných látek. A právě proto je nutné o ně pečovat jak pomocí domácích přípravků z drogerie, tak je vhodné doplnit tuto péči také kvalitní stravou a dostatkem tekutin. Následujících deset tipů vrátí vašim nehtům zdraví a krásu.

Hydratujte nehty i kůžičku v jejich okolí 

Perfektním prostředkem, který udrží nehty i jejich okolí hydratované a zabrání vysušování, zatrhávání kůžiček a lámání nehtů, je obyčejná lékárenská vazelína. Stačí vetřít malé množství předtím, než jdete spát, nebo kdykoliv cítíte, že jsou kůžičky suché. „Pořiďte si malý kelímek na noční stolek, do zásuvky v práci i do přihrádky v autě,“ radí Lucie Hronová ze společnosti Amirro, která vyrábí skleněné pilníky na nehty. „Tak budete mít vazelínu vždy po ruce a bude vám sama připomínat, že si máte nehty promazat.“ Pokud vám vazelína nevyhovuje, můžete ji nahradit ricinovým olejem bohatým na vitamin E, nebo kuchyňským olivovým olejem.

Při úklidu noste gumové rukavice

Kdykoliv myjete nádobí, čistíte koupelnu nebo zahradničíte, vždy si vezměte gumové rukavice. Všechny tyto činnosti jsou pro nehty velkou zátěží, obzvlášť připočteme-li chemické přísady čisticích prostředků. Obyčejné gumové rukavice seženete za pár korun v každé drogerii či obchodním domě, proto je nakupte do zásoby a důsledně používejte. Pokud si před jejich obléknutím ruce namažete ruce krémem, můžete se těšit na ještě hebčí pokožku.

Kůžičky nestříhejte, ale zatlačujte

Péče o nehtové kůžičky neboli kutikuly je pro pěstěný vzhled rukou nezbytná. Bylo by však velkou chybou kůžičky zastřihávat. Nejenže pak rychleji dorůstají a jsou houževnatější, ale při střihání se také můžete nepěkně zranit a vnést si do rány infekci. „Správným postupem je zatlačit kůžičky opatrně s pomocí pomerančového dřívka nebo gumové špachtličky zpátky do lůžek, nejlépe po koupeli, kdy jsou změkčené,“ radí Lucie Hronová ze společnosti Amirro. „Jinak můžete kůžičky poškodit a oslabit tak celý nehet,“ varuje.

Sušte si ruce i nehty

Po umývání nádobí, koupeli, sprše nebo návštěvě bazénu, si pečlivě osušte ruce a nehty na rukou i nohou. Zabráníte tak případnému šíření mykózy.

Vitamín H nehty posílí 

Možná se pozastavíte nad přirovnáním lidských nehtů ke koňským kopytům, tým vědců nicméně dokázal, že jsou tvořeny ze stejné látky – keratinu. Veterináři vědí, že vitamín z řady B, biotin, nazývaný také vitamín H, posiluje koňská kopyta. Zvýšený příjem tohoto vitamínu analogicky zpevní také lámavé a štěpivé nehty a jako bonus zpomaluje nadměrné vypadávání vlasů. „Je obsažen hlavně v játrech, arašídech, vaječných žloutcích, houbách, grapefruitech či vodních melounech,“ vypočítává Lucie Hronová z Amirro

Dejte si mléko a vajíčka

Zařaďte do svého jídelníčku denně sklenici mléka a vajíčko natvrdo (pokud nemáte problémy s cholesterolem). Zinek, který obsahují, je pro nehty blahodárnou živinou, která zlepšuje vzhled nehtů. Nedostatek zinku se projevuje bílými skvrnami na nehtech, které moc parády nenadělají.

Pilujte si nehty správně 

Pokud chcete udržet nehty silné a pevné, je důležité dodržovat správný postup pilování. Netahejte s pilníkem tam a zpátky, ale pilujte v jednom směru. Nehty nepilujte po koupeli či sprše, kdy jsou změklé a náchylné k lámání. Nepoužívejte železné a kovové pilníky. Vhodnější jsou pilníky skleněné. „Skleněný pilník na paty Glasscare má jednu stranu určenou pro odstranění hrubé kůže pat, druhou je pak možné použít jako pilník pro úpravu nehtů na nohou i na rukou,“ radí Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Dopřejte si masáž nehtů

Ve chvíli, kdy máte volné ruce, třeba při sledování televize nebo cestou autobusem, si dopřejte malou masáž prstů. Podpoříte tak prokrvení nehtového lůžka a urychlíte růst nehtu. Spojte masáž s aplikací krému na ruce a již po několika dnech této pravidelné péče se můžete těšit na výrazně silnější a zářivější nehty.

Lakování není jen pro parádu

„I když se vám třeba barevné nehty nelíbí, nerezignujte na používání laku na nehty. Neslouží jen na ozdobu, ale nehty také chrání před vlivy vnějšího prostředí,“ vysvětluje Lucie Hronová z Amirro. Používejte proto pravidelně bezbarvý lak a jeho vrstvu pravidelně doplňujte, když je potřeba. Kvalitní laky by měly vydržet až sedm dní. Nalakované nehty navíc působí zdravěji a upraveně. Bezbarvý lak používejte i dospod před lakováním výraznými barvami. Jinak budete mít problém odstranit z nehtů nádech tmavých a výrazných barev.

Pozor na aceton a formaldehyd

Vybírejte si šetrné odlakovače, které neobsahují aceton ani formaldehyd. Tyto látky nehty vysušují a způsobují slábnutí a třepení. Namísto toho sáhněte po šetrném odlakovači založeném na bázi acetátu.