O víkendu se na jihu Čech otevřou běžně nepřístupné památky

Zájemci o historii mají o nastávajícím víkendu možnost spatřit na jihu Čech běžně nepřístupné památky. Národní památkový ústav, ale také města a další instituce se speciálními prohlídkami připojují k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel. 

"V sobotu 12. dubna se otevřou zvídavým návštěvníkům krajské metropole vrata do celkem 14 dvorů, dvorků a dvorečků, které po celý rok zůstávají jejich zrakům skryté," řekla dnes ČTK mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Běžně přístupné dvorky pak oživí kulturní program. Třeba v domě U Beránka zahraje folková skupina Lakomá Barka a loutkové divadlo, v Komorní galerii u Schelů a na dvorečku Rabenštejnské věže zazní staropražské písně. 
    
Lidé mohou s průvodcem zavítat třeba na českobudějovickou radnici či na prohlídku rajského dvora a přilehlého ambitu dominikánského kláštera anebo se vydat městem Křížem krážem s památkářem. Třeba v sídle Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí je přivítá původní majitel špeditérství a zasilatelství. Vedle ukázek lidových řemesel tam mohou zhlédnout výstavu věnovanou kněžně Eleonoře ze Schwarzenberku a vyslechnout si přednášku o zednickém mistru Jakubovi Bursovi, autorovi jihočeského selského baroka. Podrobné informace o programu jsou na www.kultur-kontakt.cz.
    
Národní památkový ústav se k svátku připojuje hned ve dvou termínech, a to o tomto a následujícím víkendu. Třeba v zámeckém areálu Hluboká mohou návštěvníci po oba víkendové dny vystoupat zdarma na věž, stejně jako na zámku v Jindřichově Hradci, kde budou navíc zdarma zpřístupněny sklepy pod gotickým křídlem. V Nových Hradech nabízejí prohlídku nejen sklepů, ale také bývalého hradního pivovaru. Na Rožmberku pořádají pro návštěvníky v sobotu koncert na hradním nádvoří a ve Zlaté Koruně bude prohlídka opatské kaple a pro rodinné výpravy připravili speciální prohlídku a výtvarné dílny. 
    
O víkendu 19. až 21. dubna budou svátek památek slavit na dalších jihočeských hradech a zámcích. Třeba v Třeboni chystají výstavu květinových vazeb amarylis. 
 
zdroj: ČTK