O plamínek z Betléma byl tentokrát menší zájem

Do českokrumlovského regionu doputovalo světlo z Betléma, a to tradičně dvěma cestami. Cestou skautskou a hasičskou. Betlémské světlo převzali v sobotu českokrumlovští skauti do od svých brněnských kolegů, kteří přivezli světlo míru a přátelství vlakem do Českých Budějovic.

A ještě ten den odpoledne ho českokrumlovští skauti oddílů Severka a Ursini rozdávali u Regionálního muzea v Českém Krumlově. „My jsme momentálně vystřídali skupinku před námi,“ říkala v sobotu odpoledne Jana Kulichová, jedna z vedoucích Severky.

„Jsme tu tak deset patnáct minut a přišlo asi pět rodin.“ Uchovat vzácný plamínek z Betléma při životě je velká zodpovědnost. „Máme pochopitelně několik betlémských světel v zásobě pro případ, že by některý plamínek zhasl,“ dodal další vedoucí Severky Josef Mezera. "Tento kouzelný plamínek, který symbolizuje poselství naděje, světla, jež překonává tmu, je letos ještě aktuálnější než jindy."

Jako každý rok nabízeli skauti zájemcům i roznos domů, ale letos se přihlásila pouze jedna paní, která si nakonec přišla pro plamínek z Betléma osobně. Vzhledem ke covidové situaci byl zájem o Betlémské světlo menší. „My tu býváme každoročně mezi čtvrtou pátou, vždy se tu střídáme po hodinách,“ řekla Jana Kulichová. „A v našem intervalu vždycky chodilo hodně lidí, i díky tomu, že to bylo vždy spojené i s programem na náměstí. Takže chodilo hodně lidí, letos je to mnohem slabší.“

Letoší ročník má heslo „Mír překonává hranice“. Plamínek z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud jej na hranice České republiky dovezli místní skauti, tam jej převzali skauti z Brna a pak byl rozvezen do celé republiky.

Foto ilustrační