Nezaměstnanost v Jihočeském kraji v září klesla na 5,6 pct

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji v září meziměsíčně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 5,6 procenta a dostala se tak na nejnižší letošní úroveň. V regionu je 25.224 lidí bez práce. ČTK to dnes řekl analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran. Meziročně kraj evidoval v září podíl nezaměstnaných nižší o pět desetin procentního bodu. 

"V září se přišlo na úřady práce v Jihočeském kraji nově zaevidovat celkem 3887 uchazečů, naproti tomu z evidencí bylo vyřazeno více než 4400 uchazečů, z nichž 62 procent našlo nové zaměstnání," upřesnil Beran. Úřady práce tak evidovaly celkem 23.940 dosažitelných uchazečů o práci ve věku od 15 do 64 let, což bylo o 688 osob méně než v předchozím měsíci. 
    
Ve srovnání s ostatními kraji České republiky jihočeský region nadále eviduje třetí nejnižší podíl nezaměstnaných po Praze a Plzeňském kraji. Nejvíce nezaměstnaných v kraji je v okrese Český Krumlov - 7,7 procenta, nejméně lidí bez práce je nadále na Prachaticku - 4,1 procenta. 
    
Počet volných míst meziměsíčně klesl o 194, úřady práce na jihu Čech jich nabízejí více než 3900. Na jedno připadalo šest uchazečů, meziročně je jich o téměř 1200 více. 
    
"V měsíci říjnu lze v Jihočeském kraji očekávat mírné zvýšení nezaměstnanosti, obdobně jako v předešlých letech, a to především v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací," uzavřel Beran.
 
zdroj: ČTK