Nezaměstnanost v Jihočeském kraji v říjnu stoupla na 6,2 procenta

Podíl nezaměstnaných v Jihočeském kraji ke konci měsíce října meziměsíčně vzrostl o desetinu procentního bodu na 6,2 procenta. Bez práce bylo 26.582 lidí, kteří mohli ihned nastoupit do zaměstnání, což bylo o 312 lidí více než v předchozím měsíci. ČTK to dnes řekl analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran. 

"V říjnu se přišlo nově na úřady práce v kraji zaevidovat 2955 uchazečů, což bylo o 854 lidí méně než v předchozím měsíci a o 231 méně než ve stejném měsíci loňského roku," uvedl Beran. Absolventů a mladistvých bylo nově zapsáno mezi uchazeče o práci celkem 2245, o 34 méně než ve stejném měsíci loňského roku. 
    
Nezaměstnanost v celé zemi v říjnu zůstala na zářijových 7,6 procenta. Bez práce bylo 556.681 lidí, o 377 méně než v září. Jihočeský kraj evidoval v říjnu třetí nejnižší podíl nezaměstnaných ze 14 krajů, a to po Praze a Plzeňském kraji. 
    
Podíl nezaměstnaných na jihu Čech vzrostl ve třech okresech, ve dvou se nezměnil a ve dvou klesl. Nejvyšší nezaměstnanost je nadále na Českokrumlovsku - 8,7 procenta, naopak nejnižší podíl nezaměstnaných je pořád v okrese Prachatice, tentokrát se 4,6 procenta. 
    
V Jihočeském kraji bylo hlášeno celkem 2720 volných pracovních míst, na jedno připadalo zhruba deset uchazečů. Největší zájem byl v říjnu o kuchaře, řidiče - převážně dálkové nákladní dopravy, nebo prodavače do směnných provozů, ale i o kvalifikované strojírenské profese. Poptávka po sezonních profesích v říjnu mírně poklesla. 
    
"V listopadu předpokládáme, že v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací bude docházet k dalšímu zvyšování nezaměstnanosti. Je pravděpodobné, že klesne i počet volných pracovních míst," uzavřel Beran.
 
zdroj: ČTK