Návštěvnost hradu Litoměřice mile překvapila

Za dva měsíce uplyne rok od otevření Hradu Litoměřice. Jak se ukázalo, turisticky atraktivní místo je v centru pozornosti. Svědčí o tom skutečnost, že expozici českého vinařství zhlédlo v roce 2011 celkem 4289 návštěvníků. Devět set lidí se pak zúčastnilo volných a řízených degustací vín.

Prohlídky určené hlavně dětem, zpestřené pohádkovými příběhy, přilákaly na 530 dětí a dospělých. Podle statistik hradu, provozovaného Centrem cestovního ruchu (CCR) Litoměřice, zde za dobu jeho provozu prošlo zhruba 10.500 lidí.

Konalo se zde více než pět desítek akcí různého charakteru.

Tři měsíce po zahájení provozu byla započata tradice řízených degustací ve stylových degustačních prostorách. Tyto ochutnávky s výkladem zkušeného vinaře se staly oblíbenými u široké veřejnosti.

Akcí spojených s vínem ovšem bylo více. Zmiňme například Vinařské Litoměřice, pořádané Ortopedickým centrem v polovině dubna, prestižní Turné krále vín nebo Svatomartinský den, v jehož rámci měli návštěvníci možnost ochutnat Svatomartinské víno požehnané biskupem.

Prvně se hrad zapojil také do zářijových oslav vinobraní. Král Karel IV. se svou družinou se vydal na náměstí, aby pokynul poddaným, právě z hradu.

Nádvoří bylo využito celkem dvakrát k pořádání jarmarků. Srpnový řemeslný jarmark měl komornější rozměry, ovšem v čase předvánočním se konala akce většího rozsahu.

Zde byly kromě řemeslných stánků v nabídce tradiční vánoční pochoutky a vše příjemně doplnil hudební program v podobě dívčího pěveckého sboru Puellae cantantes či koncert loutny a akordeonu.

Na své si přišli i nejmenší. První prohlídka hradu pro děti se konala v červnu ve spolupráci se Střední pedagogickou školou J.H.Pestalozziho v Litoměřicích.

Studenti dětem z mateřských školek připravili zábavnou cestu hradem za ztracenou součástkou do stroje času.

Další dvě prohlídky byly určeny rodičům s dětmi. Odvážné děti procházely večerním hradem v doprovodu víly, královny, vlka či ježibaby.

„V říjnu poctil hrad svou návštěvou prezident republiky Václav Klaus s chotí. Prezidentský pár navštívil Litoměřice v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje. V prosinci se zde konala diskuse s guvernérem České národní banky,“ připomněla návštěvu významných osobností ředitelka CCR Anna Matulová.

V prostorách hradu se daří i umění. V předsálí kongresového sálu se konaly dvě výstavy. První byla výstava fotografií Michala Ebrleho, druhou pak byla výstava obrazů akademického malíře Arnolda Richtera.

„Návštěva paláce je možná každý den od 9 do 17 hodin v průběhu celého roku. Recepce hradu zároveň slouží jako turistické informační centrum,“ upřesnila manažerka CCR Martina Vondráková.

Hrad Litoměřice je stavbou, jejímž posláním je rozvoj cestovního ruchu v regionu, rozšíření nabídky kongresových a jednacích prostor a v neposlední řadě i přiblížení dějin a současnosti vinařství veřejnosti a propagace regionálních vinařů.

Budova paláce hradu ze 14.století, na jehož rekonstrukci získalo město Litoměřice evropskou dotaci, byla veřejnosti zpřístupněna 1.dubna 2011.

zdroj: ČTK