Meteorologové varují na jihu Čech varují před ozonem i bouřkami

Teplota vzduchu na jihu Čech dnes v téměř všech meteorologických stanicích přesáhla 26 stupňů Celsia ve stínu. Padlo 11 rekordů dne. Nejvyšší teplotu naměřily přístroje v Českých Budějovicích - 27 stupňů, o dvě desetiny byl překonán rekord z roku 1947. Pro jižní Čechy, respektive Novohradské hory, platí stále výstraha před vysokými koncentracemi přízemního ozonu. Navíc v sobotu nelze vyloučit ani silné bouřky, řekla ČTK Markéta Augustinová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Smogovou situaci kvůli nadlimitnímu množství přízemního ozonu v jižních Čechách vyhlásil ústav ve čtvrtek ve 12:40 a platí do odvolání. Od dnešního rána obdobný stav platí i v Plzeňském kraji. Před silnými bouřkami v sobotu od 11:00 do 22:00 varují meteorologové i v kraji Vysočina, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském.

Prahová hodnota troposférického ozonu 180 mikrogramů na metr krychlový byla ve čtvrtek překročena ve stanici Hojná Voda v Novohradských horách ve výšce 818 metrů nad mořem. Vysoké hodnoty jsou také na Šumavě. "Je tam hodně jehličnatých lesů, ty uvolňují terpentýny, které podporují tvorbu přírodního ozonu, takže ten jev je na horách v podstatě přirozený. Podle nového zákona platícího od podzimu je sice vyhlášená smogová situace pro celý Jihočeský kraj, ale v podstatě kromě Novohradských hor ozon limity nepřekročil," uvedla meteoroložka. Výstrahy budou podle ní poměrně časté, aktuálně se týkají jenom hor.
 
Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. Podle Augustinové je mnohem důležitější chránit se před sluncem kvůli vysokým indexům UV záření.
 
V noci na sobotu bude podle meteorologů na jihu Čech polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména na Šumavě a severozápadě kraje. Nejnižší noční teploty 14 až 11 stupňů. Přes den bude v sobotu počasí obdobné s teplotami 20 až 23 stupňů Celsia. Někde se mohou vyskytovat silné bouřky, varuje Český hydrometeorologický ústav.
 
zdroj: ČTK