Lyžaře do skiareálů na jihu Čech přilákal prašan

Lyžaře do skiareálů na jihu Čech přilákal o víkendu čerstvý prachový sníh. V některých lokalitách ho v noci na dnešek napadlo až 15 centimetrů. Nejvíce si lepších podmínek užívali návštěvníci na šumavském Zadově a v mlžném oparu i na Lipně. Pravé zimní podmínky panují také na rakouské straně Šumavy, kam jezdí lyžovat tisíce lidí ubytovaných na Lipensku. 

"Na Zadově připadlo pět centimetrů sněhu, na sjezdovkách ho leží deset centimetrů až půl metru. V provozu je areál Kobyla, mimo provoz Nové Hutě a lanovka Zadov - Churáňov," řekl ČTK provozní Petr Vondraš. Zájem tam byl velký, na lanovku se pár minut čekalo. 
    
Také ve Skiareálu Lipno je lyžařská sezona v plném proudu. Otevřeno je víc než šest kilometrů sjezdových tratí, na kterých leží 30 až 50 centimetrů technického a přírodního sněhu. V provozu jsou kompletní přepravní zařízení včetně tří pojízdných koberců ve výukovém hřišti pro děti. "I my jsme se o víkendu dočkali přírodní sněhové nadílky, připadlo 12 centimetrů nového sněhu," shrnul vedoucí střediska provozu Antonín Kolář. 
    
Lidé si o víkendu užívali lyžování také na Kvildě, kde svah kryje zhruba 35 centimetrů sněhu. Okolní tratě sice nejsou strojově upravené, ale sjízdné. Lyžovalo se také na Libíně nad Prachaticemi i na Hradišti u Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Tam leží 30 až 60 centimetrů sněhu, v noci připadlo 15 čerstvého prašanu. Pár desítek lyžařů zavítalo na svah v Horní Vltavici. 
    
"V noci silně sněžilo i na rakouské straně Šumavy, kde do dnešního rána napadlo až 15 centimetrů sněhu, díky kterému panují na sjezdovkách příhraničních skiareálů Sternstein a Hochficht ideální podmínky. V provozu jsou všechny lanovky a vleky," řekl ČTK Martin Řezáč ze společnosti Lipno Marketing. 
    
Radovat se mohou i běžkaři, na loukách okolo Frymburku, mezi Frymburkem a Kramolínem bylo upraveno celkem 29 kilometrů běžeckých tratí, na Schönebenu je protaženo 43 kilometrů stop a u Sternsteinu čtyři kilometry. 
 
zdroj: ČTK