Kaprů bude na Vánoce dostatek, rybáři případně omezí vývoz

Červnové povodně odnesly z jihočeských rybníků 20 až 50 procent rybí obsádky. Kaprů na Vánoce ale bude dostatek, Rybářství Třeboň případně omezí vývoz ryb. Zatímco při výlovech se kapři prodávají za akčních 75 korun za kilogram, na Vánoce si zákazníci musejí připlatit. Doporučená cena u třeboňského kapra první třídy loni byla 75 až 80 korun, u výběrového 85 korun. Letošní ceny budou jasné až po výlovech velkých rybníků, řekl dnes ČTK při zahájení výlovu Rožmberku předseda představenstva Fisch Market Rudolf Provázek.

"Vždycky se cena ryb vyvíjí celý podzim, tento týden výlovy v České republice teprve naplno začínají. Z důvodů rozdílných povodňových škod budou v regionech i rozdílné ceny kaprů. Jihočeský kraj je asi postižený nejvíce, tady se očekává, že výlov bude průměrný až podprůměrný. Jakmile se ryby vyloví, kolem 10. listopadu, tak budeme vědět skutečný stav. Podle toho se vyvine cena na Vánoce," řekl Provázek. 
    
Třeboňští velkoobchodníci doporučují koncové maloobchodní ceny, ty se ale liší podle regionů a nákladů na distribuci, jiná je na jihu, jiná na severu Čech a Moravy a jiná v Praze. Pokud kapři podraží, tak v řádech korun, ne o desetikorunu. 
    
"Kdyby výlovy prvních malých rybníků, které máme za sebou, byly obrazem celého podzimu, tak jsou škody opravdu značné, ale musí to potvrdit výlovy hlavních rybníků. Až se doloví, budeme znát skutečný stav, pak se vytvoří koncová cena pro maloobchodní trh. Dneska říct definitivně - bude to o tolik a tolik, to je brzy," konstatoval šéf obchodu třeboňských rybářů. 
    
Česká republika podle něj vyváží asi polovinu produkce ryb. Pokud by se potvrdilo, že ryb se vyloví méně, tak se omezí export a zajistí se především domácí trh. Lidé se prý nemusí obávat, že by ryby nebyly. "Budou," ubezpečil Provázek. 
    
Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje od října do listopadu ze zhruba 250 rybníků vylovit 2400 tun ryb, především kaprů. Na tuzemské produkci ryb se Rybářství Třeboň podílí 15 procenty. Roční produkce ryb činí asi 3200 tun, z toho je 90 procent kapra a zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. 
 
zdroj: ČTK