Jihočeský rozpočet na rok 2014 bude mít schodek 305 mil. Kč

Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem se schodkem 305 milionů korun. Očekávané příjmy činí 11,6 miliardy korun a s výdaje 11,9 miliardy korun. Schodek kraj uhradí ze zůstatku účelových fondů. Podobu rozpočtu pro rok 2014 schválili dnes na zasedání krajští zastupitelé. Pro návrh bylo 30 zastupitelů, nikdo nebyl proti a 22 se jich zdrželo hlasování. 

Kraj počítá s investičními výdaji 2,4 miliardy korun, což představuje 20,3 procenta rozpočtu. Podle finančního odboru jde v porovnání s realizovanými projekty z minulých let o největší položku v oblasti kapitálových investicí. "Například na modernizaci silnic II. a III. tříd půjde 300 milionů korun," uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). 
    
Další významnou kapitálovou položku představuje investice do Jihočeského letiště. Na nákup navigačního systému rozpočet počítá s 95 miliony korun. "Další částka ve výši 130 milionů korun poputuje v příštím roce do pokračující výstavby domova seniorů v Bechyni," řekl Zimola. 
    
Prioritami rozpočtu kraje jsou mimo jiné finanční zajištění udržitelného rozvoje kraje, dosažení maximálních dotací ze Strukturálních fondů EU, příprava projektů k uplatnění do dalšího programovacího období, zachování platnosti úsporných opatření u všech provozních výdajů, udržení provozu všech zřizovaných organizací a také garance splátek dříve přijatých úvěrů. 
    
Zastupitelé Jihočechů 2012 na dnešním zasedání chtěli navrhnout bod o odvolání hejtmana Zimoly. Argumentovali tím, že se Zimola zatím nerozhodl, zda bude vykonávat funkci hejtmana nebo poslance, a tudíž prý nemůže obě práce zodpovědně zastávat. Návrh na zařazení tohoto bodu však v poměru hlasů 18 pro a 27 proti nebyl přijat. 
 
zdroj: ČTK