Jihočeský kraj díky burze ušetří za energie 21 milionů korun

Jihočeský kraj nákupem na komoditní burze ušetří za energie pro své budovy a příspěvkové organizace 21 milionů korun. Úspora nákladů se týká dodávky elektřiny a zemního plynu na druhé až čtvrté čtvrtletí, tedy na duben až prosinec 2014, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jaromír Slíva. 

"Do nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno jsme spojili spotřebu stovky škol, domovů pro seniory, nemocnic v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Dačicích, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Strakonicích a v Táboře, ale třeba i hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích," uvedl Slíva. U elektřiny tak kraj soustředil poptávku přesahující 36.000 megawatthodin a u zemního plynu téměř 60.000 megawatthodin. Tak velké objemy měly vliv na zájem dodavatelů energií a tedy i na celkový pokles cen elektřiny a zemního plynu. 
    
Největším úspěchem bylo podle náměstka snížení ceny silové elektřiny proti současné úrovni o 35,6 procenta. Průměrná jednotková cena těchto dodávek se tak dostala ve vysokém i nízkém napětí pod hranici 1000 korun za MWh. "Úsporu jsme nakonec realizovali i u zemního plynu, který po loňské intervenci České národní banky skokově zdražil zhruba o deset procent. My jsme se však přiblížili hranici 700 korun za megawatthodinu, což je méně než naše loňská cena v maloodběru o 6,4 procenta a u velkoodběru o jedno procento," upřesnil Slíva. 
    
Burzovní nákup se podle Slívy poměrně rychle stává standardem ve státní i veřejné správě. Zajímavý je zejména svojí administrativní nenáročností, protože není nutné vypracovávat zadávací dokumentace a smlouvy s dodavatelem vygeneruje burza, rychlostí realizace a flexibilitou, kdy lze počkat na pokles cen a teprve poté nakoupit. Vzhledem k tomu, že burzovní obchod je nejtransparentnějším způsobem nákupu komodit a nelze jej nijak zpochybnit, odpadá i odvolávání neúspěšných soutěžících, které tak protahuje jiné formy výběrových řízení. 
 
zdroj: ČTK