Jihočeský kraj chce v příštím roce hospodařit se schodkem

Jihočeský kraj chce v příštím roce hospodařit se schodkem zhruba 140 milionů korun. Odhadované příjmy mají činit přibližně 12,45 miliardy Kč a výdaje 12,59 miliardy Kč. Saldo rozpočtu budou krýt rezervy z hospodaření z letošního roku. Novináře o tom dnes informoval jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Navrhovaný rozpočet ještě musí schválit na svém letošním posledním zasedání 18. prosince zastupitelé.

Kraj hodlá v příštím roce vynaložit více než miliardu korun do dopravní obslužnosti. Zimola uvedl některé další významné plánované investiční akce. "Jde například o výstavbu letiště, pokračování v projektu českobudějovické zanádražní komunikace nebo transformaci sociálních služeb v Jihočeském kraji," uvedl hejtman.
 
Dodal, že kapitálové výdaje rozpočtu na rok 2015 dosahují 2,8 miliardy korun. Je to nejvyšší částka v historii kraje. "Budeme se snažit tuto sumu, kterou máme v rozpočtu připravenou, vyčerpat. Nicméně musíme říct, že narážíme pravidelně na obstrukční jednání neúspěšných firem z výběrových řízení. Ty celý proces protahují a někdy pak není možné včas zahájit stavby," uvedl hejtman. Podle něj se tak děje každý rok.
 
Například na letošek kraj počítal po úpravách s kapitálovými výdaji 2,2 miliardy korun. Ovšem investovaná částka bude nakonec nižší. "Reálně to vzhledem k důvodům, které jsem uvedl, vidíme na zhruba 1,8 miliardy korun," řekl Zimola.
 
zdroj: ČTK