Jihočeské řeky se drží v korytech, větší vzestup nehrozí

Řeky v Jihočeském kraji se dnes ráno držely v korytech. Na první stupeň povodňové aktivity vystoupala jen říčka Černá v Ličově v Novohradských horách. Právě tam byly srážky koncem měsíce nejintenzivnější. Méně pršelo na Šumavě, hladina Lipna se zvýšila jen o pár centimetrů a zůstává pod obvyklým průměrem. Voda v řekách na jihu Čech bude ještě dnes stoupat, ale až přestane pršet, tak se průtoky vody rychle dostanou pod průměr. ČTK to dnes řekl českobudějovických hydrolog Tomáš Vlasák. 

"První stupeň povodňové aktivity je na jediné řece v Novohradských horách. Během dne bude pršet, i když už s menší intenzitou než v předchozích dnech, takže předpokládáme, že vzestupy v Novohradských horách budou pokračovat, maximální hladiny se ale dostanou jenom přes první stupeň," shrnul Vlasák. 
   
Na ostatních místech povodí Otavy, Blanice, která odvodňují Šumavu, hladiny od středy poměrně výrazně klesly. K překročení povodňových stupňů tam podle Vlasáka spíše nedojde. Jinde v regionu budou nevýrazné vzestupy. 
    
Povodňové stupně v Česku byly vyhlášeny v místech s intenzivními bouřkami, a ty se jižním Čechám tentokrát víceméně vyhýbaly. Nejvyšší srážkové úhrny byly kolem 30 až 40 milimetrů, v Jindřichově Hradci to bylo 60, když se tam prohnaly dvě bouřky za sebou. Největší bouřková jádra byla po okraji jižních Čech. 
    
"To, že jsou průtoky nyní výrazně nad průměrem neznamená, že se doplnil deficit ve spodních půdních zónách, které plní řeku v době, kdy delší dobu neprší. Když teď přestane pršet, tak se průtoky rychle dostanou pod průměr. Proces plnění spodních zón trvá dlouho, většinou je nejdůležitější tání sněhu, který v uplynulé zimě ale nenapadl. Ta nadprůměrná vlhkost se teď týká svrchních půdních zón," vysvětlil hydrolog. 
    
Na jihu Čech dnes bude zataženo a občas bude pršet. Nejvyšší teplota stoupne ke 14 stupňům Celsia. Obdobné počasí bude podle meteorologa Františka Vavrušky i v pátek. 
 
zdroj: ČTK