Jihočeská univerzita otevře na Špicberkách novou polární stanici

Jihočeská univerzita otevře svou polární stanici na Špicberkách, kde se dlouhodobě věnuje výzkumu v několika vědeckých disciplínách. Náklady na nákup objektu a jeho vybavení činily 30 milionů korun. Vědci z Jihočeské univerzity doposud na Špicberkách pracovali jen na pronajaté terénní základně. Nový objekt je jedinou českou arktickou polární stanicí. ČTK o tom informovala mluvčí Jihočeské univerzity Dagmar Dvořáková. 

"Stálá stanice přímo v místě nám poskytne potřebné logistické zázemí, které je předpokladem pro dlouhodobý kvalitní výzkum," uvedl vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster. Stanici budou vědci nejvíc využívat v období od června do září. V tu dobu jsou na Špicberkách pro výzkum nejlepší podmínky. Výzkum Centra polární ekologie se zaměřuje především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. 
    
Jihočeská univerzita má k dispozici území v zálivu u Billefjorden o rozloze přibližně 100 kilometrů čtverečních. Poskytlo jim ho Norské království, které Špicberky spravují. Slavnostní otevření nové stanice se uskuteční 24. června. 
 
zdroj: ČTK