Hudební festival v Č. Krumlově zahájí německý tenorista Kaufmann

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 18. července zahájí německý tenorista Jonas Kaufmann. Závěr 23. ročníku pak bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Dramaturgie festivalu se tentokrát zaměřila na českou hudbu, řekla ČTK mluvčí festivalu Miroslava Štípková. 

Jonas Kaufmann získal věhlas především ve slavných tenorových rolích, jakými jsou Don José v Bizetově Carmen, Cavaradossi v Pucciniho Tosce či titulní role ve Verdiho opeře Don Carlos. Zpíval v předních operních domech včetně milánské La Scaly, Královské opery Covent Garden či newyorské Metropolitní opery. Uznání získal například svým ztvárněním titulní role v Massenetově opeře Werther v pařížské Opéra Bastille či role Siegmunda ve Wagnerově Valkýře v Metropolitní opeře. Kaufmanna doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Jochenem Riederem. 
    
Druhý festivalový den nabídne kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti v podání Severočeské filharmonie Teplice. I další večery budou věnovány české hudbě - 26. července vystoupí v Zámecké jízdárně houslový virtuos Ivan Ženatý se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v programu Pocta Antonínu Dvořákovi, 8. srpna zahraje ruská violoncellistka Natalie Gutmanová s mnichovským orchestrem Kammerphilharmonie dacapo v programu Pocta české hudbě. 
    
Cyklus komorních koncertů v Maškarním sále bude tentokrát věnován převážně českým interpretům. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Terezie Fialová, harfistka Jana Boušková a soubory Škampovo kvarteto, Collegium 1704, Trio Martinů a Pavel Haas Quartet. Česká tematika bude provázet i večery jiných žánrů: 2. srpna se koná Český národní večer a 9. srpna večer s melodiemi z českých hudebních filmů a muzikálů v podání populárních muzikálových hvězd. 
    
Pro členy Klubu přátel MHF ČK začal předprodej v pondělí, pro ostatní zájemce pak bude zahájen o týden později, v pondělí 3. března. 
 
zdroj: ČTK