Forma se dá i vyležet, smála se uzdravená cyklokrosařka Havlíková

Cyklokrosařka Pavla Havlíková se o startu na Světovém poháru v Táboře rozhodla až den před závodem. Celý týden proležela kvůli chřipce v posteli. Jak se ale ukázalo, udělala dobře, když se na start postavila, neboť dokázala ještě vylepšit šestou příčku z úvodu SP z nizozemského Valkenburgu a třetím místem zaznamenala jeden z nejlepších výsledků kariéry. 

Havlíková připustila, že by za jiných okolností byla možná i trochu zklamaná, když bylo vítězství tak blízko, dnes byla ale s ohledem na události posledních dnů spokojená. "Během minulého týdne, jak jsme se vrátili z Valkenburgu, tak bylo počasí jako na houpačce a mně to nějak nesedlo. Skočila na mě nějaká chřipka, mandle jsem měla úplně v háji, měla jsem teplotu," popsala Havlíková. 
    
"Až do pátku jsem ležela v posteli s nějakou chřipkou a nebyla si jistá, že sem vůbec odcestuju. Ale jak je vidět, forma se dá i vyležet," dodala s úsměvem Havlíková. 
    
Vše se pak prý ale najednou zlomilo. "Fanoušci mi opravdu pomohli zapomenout na všechny trable a vše bylo fajn, jak mělo být," pochvalovala si Havlíková, která poprvé znovu sedla na kolo až v pátek při tréninku a nebyla si zcela jistá, že opravdu pojede. Necítila se ideálně. "Ale jak je vidět, tak zdání klame," prohlásila Havlíková. 
    
Třetí místo řadí mezi své největší úspěchy. "Ale hlavně je to třetí místo na 'svěťáku' před domácími fanoušky, to je něco, co nelze porovnávat s ostatními závody. Být to třetí místo kdekoliv jinde, určitě by to nebylo tak pěkné jako tady," netajila svou velkou radost Havlíková. 
    
K umístění na pódiu jí hodně pomohla týmová kolegyně Britka Nikki Harrisová. Havlíková jí přiřkla velký podíl na svém úspěchu. "Ta spolupráce s Nikki byla naprosto úžasná. Pomohla mi ze všech nejvíc. Přece jen, když vám někdo odtáhne skoro celý závod, je to znát. A Nikki věděla, jaké problémy jsem měla po celý týden a že na tom nejsem úplně nejlépe fyzicky," poznamenala Havlíková. 
    
I přesto však byla i ona určitou oporou naopak pro Harrisovou. "Ona byla naopak v pohodě po psychické stránce díky tomu, že má v zádech někoho z týmu," vysvětlila Havlíková. 
    
Zásadní krize během závodu ji nepotkala, litovala jen promarněné šance dua ze stáje Young Telenet Fidea v průběhu posledního kola. "Protože Katie (vítězná Američanka Comptonová) tam udělala spoustu chyb a my se k ní přiblížily úplně na krůček a chybělo hrozně málo. Ale já věřím, že se nám to ještě podaří a na dalším závodě to zlomíme," vyhlížela Havlíková další pokračování Světového poháru. 
    
Ve finiši upřednostnila týmovou kolegialitu před touhou vylepšit ještě svoji třetí příčku. "Žádná slovní domluva tam nebyla, ale to ani nebylo potřeba. Z toho závodu to tak nějak vyplynulo a každá z nás cítila, jaká je naše role. Nikki to druhé místo určitě patřilo a skutečně si ho zasloužila," prohlásila Havlíková. 
    
Okruh v Táboře jí svědčí, právě na jihu Čech vystoupila naposledy na stupně vítězů při Světovém poháru v roce 2008. Podíl na úspěchu měli prý i diváci. "Nestačila jsem moc vnímat okolo, jak se závod vyvíjel. Měla jsem oči jen na zadním kole Nikki, ale diváci, kteří byli za schodama a překážkama... Tam nebylo slyšet opravdu nic, to bylo něco úžasného," ocenila Havlíková.
 
zdroj: ČTK