Festival vína v Českém Krumlově potrvá skoro celý listopad

Výsadbou vinné révy v klášterních zahradách začne v pátek 7. listopadu v Českém Krumlově Festival vína. Potrvá asi tři týdny, 29. ho uzavře degustační přehlídka vín v Zámecké jízdárně. Součástí přehlídky je ochutnávka svatomartinského vína i setkání se znalci vína, řekl dnes novinářům Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu. Festival vznikl před dvěma lety, aby do města UNESCO přilákal hosty i mimo hlavní sezonu.

"Český Krumlov sice neleží ve vinařském kraji, ale vinná réva zde na některých místech roste. Na Jižních zámeckých terasách se ho pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. Letos se vinná réva vrátí do právě rekonstruovaných klášterů, kde bude vysazeno více než 50 hlav vinné révy," řekl Reitinger ČTK. V projektu Návrat vína do Českého Krumlova budou vinice obnoveny postupně i na dalších místech.
 
Návštěvníky festivalu čeká i Zámecký galavečer s víny z Moravy a Francie ve spojení s moderní gastronomií v podání šéfkuchaře Radka Šubrta, a také sabráž - otevírání lahve sektu nejen šavlí, v podání Martina Prokeše, trenéra trojnásobného mistra ČR v tomto oboru. Šumivá vína pro tuto show poskytne vinařství Proqin z Velkých Němčic, držitel titulu bronzový Vinař roku 2013. Budou se podávat bílá vína z vinařství Sonberk z moravských Popic, držitele titulu zlaté Vinařství roku 2013, a luxusní francouzská červená vína. Hrát přitom bude českokrumlovská kapela Cindži Renta.
 
Také letos přijede 11. listopadu na náměstí Svornosti svatý Martin a přiveze první víno roku, které účastníci slavnosti otevřou a ochutnají v 11:11. Svatomartinské víno poputuje do 14 místních restaurací, kde si až do neděle 16. listopadu gurmáni pochutnají na svatomartinské huse v různých, i netypických variacích. Loni se podle Pavla Fučíka ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov vypilo 500 lahví vína a snědlo 400 hus.
 
"Uznávaná sommeliérka Klára Kollárová si speciálně pro českokrumlovský festival připravila zábavně-poznávací historicko-vinařsko-kulturní degustaci s názvem UNESCO & víno. Jedni z nejlepších sommeliérů ČR - Ivo Dvořák a Michal Šetka zase provedou víny z oblastí bývalé rakousko-uherské monarchie a představí královskou odrůdu Rýnský ryzlink," doplnil nabídku další z organizátorů festivalu Václav Pecha.
 
Festival završí Zámecká slavnost vína v sobotu 29. listopadu. Oblíbená degustační a prodejní přehlídka vín nabídne na 300 vzorků českých, moravských a zahraničních vín, setkání s vinaři a hudební vystoupení.
 
zdroj: ČTK