Festival barokních umění začíná v Č. Krumlově 20. září

Novodobá světová premiéra barokní opery, koncerty, barokní ohňostroj a iluminace budou součástí šestého ročníku Festivalu barokních umění. Odehraje se v prostorách českokrumlovského zámku a v historických sálech města od 20. do 22. září. Všechny soubory, které na něm vystupují, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje nebo jejich mistrovské kopie. 

Některé koncerty se konají v prostorách, které jsou jinak návštěvníkům nepřístupné. Letos to bude zámecký Zrcadlový sál, sál letohrádku Bellaria v zámecké zahradě a Gotický sál bývalé prelatury vedle farního kostela sv. Víta. "Všechny tyto sály mají nejen nevšední výtvarnou výzdobu, ale také skvělou akustiku," řekl ČTK cembalista Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního orchestru Hof-Musici a zároveň jeden z organizátorů festivalu. 
    
Po letošní ročník festivalu organizátoři připravili v unikátních prostorách zámeckého barokního divadla novodobou světovou premiéru kompletní scénické verze barokní opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Uskuteční se v provedení sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, divadelních mašinistů a v režii Zuzany Vrbové. 
    
Soubor Illegal Consort Brno 20. září ve Vlašském dvoře vystoupí s koncertem Světská vokální hudba mezi Neapolí, Benátkami a Prahou. Sectio Aurea - italská hudba 16. a 17. století zazní 21. září v Gotickém sále bývalé prelatury. Hudbu podunajské monarchie 17. století představí tentýž den lipský soubor Ensemble Bouquet Baroque v Zrcadlovém sále zámku. Barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace rozzáří zámeckou zahradu od 21:00, účinkovat bude Theatrum Pyrotechnicum. 
    
Nedělní matiné je připraveno v zámeckém lapidáriu na prvním nádvoří - vídeňský soubor Ensemble Tonus se sopranistkou Belindou Loukotovou uvedou slavnostní hudbu 17. a 18. století s dobovými žesťovými nástroji. Letohrádek Bellaria v zámecké zahradě se pak stane dějištěm koncertu italské komorní hudby vrcholného baroka. 
 
zdroj: ČTK