Co frčí v IT vzdělávání

Práce v IT je dlouhodobě řazená mezi ty nejperspektivnější. Je dobře ohodnocená a málokdo pochybuje o tom, že poptávka po IT odbornících bude nadále jen růst. Není ale možné umět všechno. Co momentálně frčí v IT vzdělávání?   

Pokud se týká programovacích jazyků, podle TIOBE indexu vede Java, s velkým odstupem následovaná C a C++. Java oslavila už dvacet let existence a před lety byla posílána do silikonového zatracení. V současné době je vše jinak – Javu používá celosvětově na 9 milionů vývojářů a jede na 7 miliardách zařízení po celém světě. Java se například používá na vývoj nativních aplikací pro Android. Programovací jazyk C vznikl již počátkem 70. let minulého století v Bellových laboratořích pro potřeby operačního systému Unix; k jeho masivnímu rozšíření došlo až v polovině 80. let – poté, co byl standardizován. Nejčastěji se využívá pro psaní systémového softwaru, ale velmi rozšířený i pro aplikace. Céčko je hodně zastoupené zejména proto, že na něm staví další jazyky. 

IT je ale různorodý obor, pod pojem IT specialista zahrnujeme jak techniky, kteří vlastně ani nepotřebují vysokoškolské vzdělání, tak softwarové architekty, kteří kromě IT znalostí musejí zvládnout i složitý matematický aparát. Nicméně jedni i druzí patří již dlouhodobě mezi nejžádanější profese, které navíc nechybějí jen u nás, ale v téměř celé Evropě. Největší poptávka je podle údajů pracovního portálu Profesia.cz po programátorech, správcích informačních systémů a sítí, systémových administrátorech a servisních technicích. V poslední době rezonuje také téma big data, takže firmy často hledají specialisty v oblasti Business inteligence a datové analytiky.

„Vzdělávání je v oblasti IT klíčem k úspěchu. Jako největší poskytovatel IT vzdělávání ve středoevropském regionu silně vnímáme potřeby našich specialistů a připravujeme pro ně kurzy a další aktivity tak, abychom vyšli vstříc jejich potřebám,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Proto jsme se letos rozhodli obohatit nabídku našich akcí určených pro programátory. Kromě jarní konference TechEd-DevCon jsme připravili pro Java komunitu novou konferenci JavaDays a doufáme, že si získá stejnou oblibu, jako naše další konference a odborné workshopy,“ dodává Jan Dvořák.

Konference JavaDays se bude konat již příští týden, a to ve dnech 14. - 15. 11. 2016 v prostorách multikina Premiere Cinemas v Praze Hostivaři. Je určená pro Java vývojáře a programátory, ale také pro ty, kteří se o Java platformu zajímají. Účastníci získají ucelený přehled o nejnovějším dění v Java světě – čeká na ně 18 zajímavých přednášek o Javě a další aktivity, které budou souběžně probíhat po celé 2 dny ve dvou sálech. Připravený bude také line-up plný nejznámějších spíkrů z Java komunity.